Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Školy ignorujú klimatickú krízu. Aj preto žiaci v piatok štrajkujú

08.06.2019 | Samuel Chrťan

Diskusia (14 reakcií) Pravidlá diskusie

08.06.2019 | Bjorni

https://youtu.be/7Ez...
Klima sa menila a meni stale. Europa zazila vsetky klimaticke pasma. Pust, dzunglu, more, vecny lad.

A nech si laskavo skeptici uvedomia, ze ludstvo vzdy prosperovalo v teplej periode.
Ked prislo ochladenie, tak sme umierali po milionoch az desiatkach milionov.
Mala doba ladova - https://youtu.be/s2...
V malej dobe ladovej (stredovek} boli teploty nizsie o 2-3 stupne oproti sucasnosti)
A este davnejsie boli teploty vyssie oproti sucasnosti o 4 stupne.
https://sk.wikipedi...á_jednotka)

Inak k zaveru dokumentu mala doba ladova.
Cital som zaujimavu teoriu:kam mizne roztopena voda z ladovcov, kedze hladina mori nestupa tak vysoko ako sa ocakavalo, ze moze dost k znizovaniu morskeho dna tlakom vody. Zvysene mnozstvo sladkej vody, tak moze zastavit oceanske prudenie + narast tlaku na podlozie, moze vyvolat sopecnu cinnost, ktora tiez urychli potom nastup malej doby ladovej.

08.06.2019 | zakaznik

Každá doba má svoj HOAX, okolo ktorého sa môžu mladí aktivizovať.

Kedysi to bolo vyčerpanie fosílnych palív, v našej mladosti to bolo preľudnenie, potom globálne otepľovanie. To ale nebolo dosť hrozivé, tak sa premenovalo na klimatickú zmenu.

Je to veľmi praktické, lebo "klimatickou zmenou" môže byť teplo, zima, sucho, dážď, vietor či dokonca lesný požiar.

09.06.2019 | Roman Kanala

Fosílne palivá budú vyčerpané. Polovicu svetových zásob ropy sme už spálili. Uhlia je omnoho viac a stačilo by na stáročia. Ak by sa to stalo, planéta bude zničená cez CO2. Možno bude zničená aj bez toho. Spálili sme toho už dosť.

08.06.2019 | zakaznik

Socializmus tentokrát prichádza zo západu.

A tentokrát je melónový.
(Zelený na povrchu, červený vnútri.)

09.06.2019 | Roman Kanala

Máte to všetko popletené. Proti globálnym zmenám neprotestujú Zelení, lebo tí zaspali na protijadrovej agende konca 70-tych rokov. Toto je nová generácia, nie Zelení. Žiaden Green Piss.

09.06.2019 | Zakerný

Komunista ako komunista

08.06.2019 | bozsky

KTO A AKYM PRAVOM urcil urcitu teplotu ako tu jedinu spravnu?!

09.06.2019 | Bjorni

Chcu byt eco? Nech sa paci.
Znizit objem sklenikovych plynov generovanych dopravou? V poriadku. To automobilova doprava splna najlepsie na svete.
Radsej nech riesia emisie lodnej a neustale rastucej leteckej dopravy. Kde jedna velka lod vyprodukuje rovnake mnozstvo oxidu siry ako 50 milionov automobilov.
20 takych lodi vyda znecistenim za 1 miliardu automobilov.

Ale takych obrov sa neustale plavi 60 000 !!!
https://youtu.be/0a... temna stranka lodnej dopravy.
Niektore cisla su tam viac ako zaujimave. 48000 km prejazdenych, len aby sa vyrobil extra lacny kus oblecenia. ktory vydrzi extra malo :D (tkz. rychla moda)

A co znecistenie koli produkcii elektriny? Jadro zakazu, ale vypadky siete nechcu mat, koli nedostatku cistej energie. Tak sup, doviez elektrinu z krajin, kde veselo dymia uholne elektrarne,

--- Nech pokracuju takto nadalej. A utahuju sroby regulacie, tam kde su uz na doraz. Oblasti mimo ich zorneho pola a sinergie znecistovania nas aj tak milovymi krokmi posuvaju do klimatickej zmeny.


Na skolach ale do nich tlacia vkuse iba automobilovu dopravu. Brainwash ako vysity.
http://www.svetdopr...09.06.2019 | bozsky

Plus kvoli bioprisadam do paliv sa v Indonezii a okoli nicia tisice hektarov pralesov a vysadzaju rozne monokultury, z ktorych sa prisady vyrabaju. Nici to zivocisne druhy, nici to absorbciu CO2 a vsetko pre profit

09.06.2019 | Roman Kanala

Bozky - bonzy obvykle vypisuje vtákoviny - blbiny. Teraz trafil klinec po hlavičke. Ako slepá sliepka, ktorá občas môže nájsť zrno.

09.06.2019 | Roman Kanala

Lode spaľujú najlacnejší mazut, lebo ho spália veľa. Tankujú odpad z rafinérií. Na ich znečisťovanie doteraz neboli normy, lebo sa pohybujú v medzinárodných vodách bez legislatívy. Teraz sa to mení cez legislatívu krajín, kde sú lode imatrikulované.

SO2 je lokálny problém. Ich produkcia CO2 je však globálny problém, lebo výrazne prispievajú ku globálnym zmenám.

09.06.2019 | youri

Tento cirkus s deckami robi celej tej klimaagende akurat tak medvediu sluzbu. Ako si moze niekto po par poslednych mesiacoch, po vsetkych tych deckych zaskolackych strajkoch, po Hildegarde Stokholmovej (nespomeniem si na meno a nehodlam stracat ani zlomok sekundy googlenim) este stale mysliet, ze je to o vede a nie o primitivnej propagande?
Nech ti haranti rovno zahlasia, ze dokial nebude bezuhlikova ekonomika, do skoly nevkrocia. Predsa ide o zachranu planety. 12 rokov a je koniec.

09.06.2019 | shaggy

Ale no tak, vy by ste neprotestovali, ak by ste tak mohli uliať zo školy? Tamtí by protestovali aj za prepustenie Černáka, ak by to znamenalo deň voľna.

09.06.2019 | atabaz

Organizovať masové podujatia detí a mládeže charakteru kampane na úkor vyučovania a vyhlasovať takú účasť detí v kampani za ich "prebudenú občiansku uvedomelosť", tak to je skutočne zmýšľanie a správanie na úrovni kocúrkovčiny. Ešte i za socializmu sa deti zúčastňovali sprievodov v uliciach výlučne v čase sviatku (prvomájové sprievody), teda v čase pracovného voľna, ale v pracovných dňoch výlučne mimo pracovnú dobu popoludní či podvečer, napríklad ak išlo o lampiónové sprievody v predvečer nejakých sviatkov, napríklad v predvečer sviatku víťazstva nad fašizmom. Toto, čo sa v súčasnosti deje, to v nejednom ohľade pekonáva i praktiky za totality. Študujúca mládež je tu zvolávaná do ulíc v pracovnom čase, študenti dostávajú voľná od vedení škôl, aby sa stali súčasťou masových sprievodov - v súlade s potrebami organizátorov masových podujatí - ako to bolo napríklad aj v čase termínov protivládnych pochodov, ktorých cieľom mali byť predčasné voľby. (Aj tej najviac vzdelanej časti verejnosti v tom čase akosi neprekážalo, že vyšetrenia trestného činu v dobe organizovania protestov ešte ani nezačali.)

Študujúcej mládeži by ich "prebudenú občiansku aktivitu" - aktuálne v oblasti ochrany klímy - bola ochotná verejnosť tolerovať ako nefalšovanú a niekým "nenaprogramovanú", keby bolo možné vidieť, ako žiaci, študenti v čase svojho pracovného voľna čistia brehy potokov, riek, naše parky, centrá turistiky od odpadov, najmä od plastov, ako robia osvetu medzi rovesníkmi v lokalitách, v ktorých žijú marginalizované skupiny obyvateľstva (kde, ako vidíme pravidelne v televíznych spravodajstvách, žijú ľudia doslova na hromadách odpadu, ktorý má škodlivé dôsledky aj na život ľudí v iných lokalitách - ide totiž o znečisťovanie pôdy, potokov, riek, spodných vôd).

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.