Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dlžník je dnes kráľ, legislatíva ho chráni

10.06.2019, 05:00 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

Vymáhanie pohľadávok je zastaraný termín, ktorý sa viaže k divokému obdobiu 90 rokov. Mnohým ľuďom sa pri týchto slovách vybavia obrazy nebezpečne vyzerajúcich chlapíkov s mafiánskym pozadím. Od tých čias sa však výrazne zmenila legislatíva i spoločenská klíma a firmy, ktoré dnes riešia neplatičov, nazývajú svoj biznis oveľa krajším termínom – inkaso pohľadávok. TREND spolu s vybranými hráčmi v sektore analyzoval, kam sa tento biznis posunul za bezmála 30 rokov.

 • Tlačiť
 • 4

Neplatičov je stále dosť

„Peniaze sú na ceste,“ znie vraj najkratší podnikateľský vtip. Pochádza ešte z čias rodiaceho sa trhového prostredia na Slovensku, ktoré najlepšie vystihuje pomenovanie doba kešu. Bezhotovostný platobný styk bol riziko, podnikatelia a firmy neplatili svoje záväzky, a tak sa rozkrúcala špirála druhotnej platobnej neschopnosti.

Dnes je situácia úplne iná, napriek tomu tri štvrtiny slovenských respondentov z oblasti malých i veľkých podnikov uvádzajú, že oneskorené platby sú v biznise stále časté. Vyplýva to aj z Barometra B2B platobnej morálky 2018, ktorý vypracovala spoločnosť Atradius. Jej analýza prináša viacero zistení o platobnej disciplíne domácich i zahraničných subjektov.

Dobrá správa je, že pomer oneskorených platieb značne poklesol. Pohľadávky po splatnosti dnes tvoria štvrtinu všetkých faktúr, čo je o 17 percentuálnych bodov menej než v predchádzajúcom roku. Je to najlepší výsledok v rámci celého regiónu strednej a východnej Európy.

Neprehliadnite

Zvýšila sa však priemerná dĺžka inkasa pohľadávky, čo znamená, že firmy musia čoraz dlhšie čakať na svoje peniaze. Dodávateľ dostane platbu na účet priemerne po 43 dňoch, čo je o päť dní viac než v predchádzajúcom meranom roku.

Ukazuje sa, že domáci odberatelia sú v tomto smere o čosi rizikovejší než zahraniční. Priemerne meškajú s úhradou faktúry dvanásť dní, v prípade zahraničných subjektov je to deväť dní. Najhoršie je to v stavebníctve, kde priemerné omeškanie presahuje dva týždne.

Dôvody slabej platobnej disciplíny sú najmä chýbajúce peniaze, pričom nemalá časť odberateľov využíva nezaplatené faktúry ako formu financovania. Ďalšími dôvodmi, ktoré sa vyskytujú v necelej desatine prípadov, sú spochybnená kvalita dodávok či zlé informácie na faktúre. V menšej miere tovar nezodpovedá predmetu kontraktu.

Nedobytné pohľadávky dnes takmer vymizli a ich finančná hodnota predstavuje 0,6 percenta všetkých faktúr. Najčastejšie ich majú na svedomí domáci odberatelia. Dôvodom je takmer vždy buď bankrot spoločnosti, alebo ukončenie jej činnosti. Nedobytné pohľadávky pochádzajú najmä zo sektorov chemického, prepravného či strojárskeho priemyslu a zo stavebníctva.

Vymáhači už nechodia osobne

„Inkaso pohľadávok dnes nie je založené na osobných návštevách a tvrdých postupoch,“ hovorí právnik a konateľ inkasnej spoločnosti Nell Kapital Martin Kotian. Chápe, že veľa ľudí si pri slovách vymáhanie pohľadávok predstaví pravdepodobne hrubokrké gorily, hoci legislatíva i vývoj v ekonomike od 90. rokov významne pokročili.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Tagy pohľadávky

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.