Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Geograf-analytik: Keď štát dotuje regióny, priznáva, že niečo zlyháva

Centrálna vláda by mala skrotiť svoje chúťky dotovať všetko možné a namiesto toho nechať v rozpočtoch našich samospráv viac peňazí, tvrdí v rozhovore pre TREND Dušan Sloboda, regionálny geograf, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a asistent poslanca Ondreja Dostála (SaS).

11.06.2019, 05:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Regionálny rozvoj spadá na Slovensku pod Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Je to dobré riešenie?

Sú dve základné koncepcie, ako sa venovať rozvoju regiónov: centralizmus a decentralizácia. V tej prvej je dôraz na riešenie problémov v regiónoch zhora nadol s dôrazom na silnejšie kompetencie centrálnej vlády. V tej druhej sa hľadajú cesty, ako riešiť veci zdola nahor, kompetenčne sa posilňujú orgány územnej samosprávy vrátane tej finančnej.

Neprehliadnite

Na Slovensku sa za Dzurindových vlád spustila reforma verejnej správy a decentralizácia vrátane fiškálnej. V týchto procesoch sa za Ficových vlád ďalej nepokračovalo, reformy štátu aj v tejto oblasti zamrzli. Oveľa väčšia pozornosť sa venovala posilňovaniu ingerencie [zasahovania, pozn. TREND] centrálnej vlády v regionálnej politike. Nič sa neurobilo s rozdrobenosťou miestnej samosprávy, Slovensko sa na rozdiel od drvivej väčšiny ostatných krajín EÚ vôbec nepohlo k municipalizácii a kompetenčne a fiškálne silnejším samosprávam.

Namiesto samosprávnych reforiem sme sa dočkali pseudoreformy ESO [počas druhej vlády Roberta Fica, pozn. TREND], ktorej výsledkom je silnejšia štátna správa, v území reprezentovaná okresnými úradmi na čele s prednostami ako politickými nominantmi vlády.

Regionálny rozvoj riešia aj na ďalšie tri ministerstvá - dopravy, pôdohospodárstva a vnútra. Je to efektívne?

Dnešný stav, keď sú kompetencie rozvoja regiónov delené medzi štyri rôzne ústredné orgány štátnej správy, považujem za nešťastný. Ministerstvo dopravy a výstavby má na starosti len mestá.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je zodpovedné za regionálny rozvoj, ale bez eurofondov. Ministerstvo vnútra zase zodpovedá za koordináciu správy medzi obcami, VÚC a štátom. Napokon úrad podpredsedu vlády zodpovedá za prideľovanie eurofondov.

Dušan SlobodaZdroj: Maňo Štrauch

V niektorých krajinách existujú aj špecializované ministerstvá regionálneho rozvoja, napríklad v Poľsku a Maďarsku. Nepomohlo by to aj nám?

Nemyslím si, že potrebujeme ministerstvo pre regionálny rozvoj. Potrebujeme iné prerozdelenie kompetencií a financií v štáte medzi centrálnou vládou a územnými samosprávami a komunálnu reformu. Namiesto ministerstva

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Ekonomika

Tagy regionálne rozdiely