Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Macronova misia: ako naučiť galského kohúta lietať

Keď TREND hodnotil francúzsku ekonomiku v roku 2013, písal o neľahkom zotavovaní z druhej vlny recesie v eurozóne. O šesť rokov nie je situácia oveľa lepšia: napriek snahám prezidenta Emmanuela Macrona o reformy, ktoré by hospodárstvu uvoľnili popruhy prísnych regulácií a vysokých daní.

12.06.2019, 19:00 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Rast bude pokračovať

Pritom prezident, ktorý v minulosti pracoval ako investičný bankár, mnohé zmeny, pre Francúzsko revolučné, presadil. Krátko po nastúpení do prezidentského úradu v máji roku 2017 ohlásil zníženie daní pre firmy a investorov a zároveň o niečo uľahčil najímanie a prepúšťanie zamestnancov. Práve skostnatený Zákonník práce sa v druhej najväčšej ekonomike eurozóny považuje za brzdu zamestnávania a dynamiky na trhu práce.

V minulosti firmám za rušenie veľkých prevádzok okrem rôznych záväzkov vyplývajúcich z kolektívnych zmlúv s odbormi dokonca hrozili pokuty. Výsledkom bolo, že Francúzsko má niekoľkonásobne viac firiem s menej ako 50 zamestnancami než iné krajiny starej Európy. Najprísnejšie pravidlá Zákonníka práce platia totiž až pre spoločnosti s viac ako päťdesiatkou pracovníkov.

Dobrá správa pre Francúzsko je, že hospodárske spomalenie v eurozóne, ktoré analytici pozorne sledujú od leta minulého roku, sa už pominulo, ako naznačujú aktuálne čísla. Portál now-casting.com, ktorý spracúva stovky najnovších štatistík a indikátorov, hovorí o dosiahnutí dna v medziročnom raste HDP menovej únie na úrovni 1,1 percenta v druhom štvrťroku tohto roku. Podobne to vidí Európska komisia vo svojich májových makroekonomických prognózach – tá je o čosi pesimistickejšia.

Neprehliadnite

Veľký štát

Od polovice tohto roka by sa medziročný hospodársky rast na starom kontinente mal znova zrýchľovať. Vážnejšia kríza preto nehrozí, čo môže byť vzpruhou aj pre firmy a domácnosti vo Francúzsku. Preň Európska komisia predpovedá rast v tomto roku o 1,3 percenta, keďže ekonomika si polepšila aj v prvom kvartáli roka.

Hospodárstvo by v roku 2019 malo rásť rýchlejšie ako v pomalom Nemecku či Taliansku. Aj keď z pohľadu menej rozvinutých krajín nejde o žiaden raketový rast, po niekoľkých rokoch by mal o niečo presahovať priemer v krajinách platiacich eurom.

Niektorých ekonómov v poslednom období sklamal vývoj spotreby francúzskych domácností napriek prísľubom opatrení zvyšujúcich príjmy po protestoch takzvaných žltých viest. Naopak, samotné masové demonštrácie, ktoré blokovali hospodársku aktivitu v mnohých mestách, sa na makroekonomických číslach výraznejšie negatívne neprejavili.

Stále privysoký deficit 1/3
(bilancia a zadlženie verejných financií, % HDP)
Stále privysoký deficit 1/3
PRAMEŇ: májové prognózy EK

Časté protestné aktivity a štrajky ukazujú, akú dôležitú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika TREND Focus Francúzsko

Súvisiace články

Osudy Francúzska a Slovenska boli prepojené od začiatku

Osudy Francúzska a Slovenska boli prepojené od začiatku Komentár

Názor | Moja krajina je hrdá na úlohu spred sto rokov, ktorú aj prostredníctvom Milana Rastislava Štefánika zohrala pri vzniku a upevnení demokratickej československej republiky v rokoch 1918 – 1919. 1

Víťazom sa stáva Francúzsko. Prečo krajina vedie v rebríčkoch návštevnosti

Kočner s Aghom dusili aj malých podnikateľov

Fico sa bojí, ale jeho straníci ešte viac

SUV s potenciálom MPV: Odvezie nemožné a má podvozok, o ktorý sa dá oprieť