Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo my študenti demonštrujeme za záchranu klímy

08.06.2019, 19:00 | Jakub Andacký

Názor | Klimatická kríza je pravdepodobne tou najväčšou výzvou, ktorej sme kedy ako ľudstvo čelili. Je to výzva, ktorá ohrozuje životy a budúcnosť nás všetkých.

 • Tlačiť
 • 28

Rubrika

Použi rozum

V dôsledku otepľovania sa roztápajú ľadovce, stúpa hladina oceánov. Do konca storočia môžu zatopiť desiatky krajín a vyhnať z domovov stámilióny ľudí. Silné hurikány, devastujúce záplavy, obrovské požiare, znečistená voda, pôda, masové vymieranie zvierat... To všetko vplyvom ľudskej činnosti.

Kritickou hranicou oteplenia planéty je podľa správy IPCC jeden a pol až dva stupne Celzia.. S momentálnym tempom ťažby fosílnych palív a vypúšťania emisií však smerujeme k otepleniu o tri až päť stupňov. 

Podľa vedcov máme čas už len zhruba do roku 2030, aby sme spravili komplexné zmeny a zvrátili tak negatívne dôsledky klimatických zmien.

Neprehliadnite

Pokiaľ nebudeme konať, hrozí zánik našej civilizácie, ako ju poznáme. My, dnešní študenti, sme prvá generácia, ktorej sa to v plnej miere dotkne.

Ako stredoškolák som dlho nevidel žiadny spôsob, ako s tým niečo urobiť. Ľudia okolo mňa tento problém vôbec nevnímali. Bol som nahnevaný a frustrovaný, že v politickom prostredí a v témach ohrozenia životného prostredia nemám žiaden hlas. Videl som, že politici sa o to takisto nezaujímajú.

Registroval som švédsku školáčku Gretu Thunbergovú. Videl som ju ako odvážne mladé dievča, ktoré sa nebojí predstúpiť pred politikov najvyššieho rangu a povedať im svoj názor a vyjadriť svoje znepokojenie. Za záchranu planéty burcovala mladých ľudí po celom svete, ktorí vytvorili hnutie Fridays for Future.

Na sociálnych sieťach som zistil, že takéto hnutie vzniká aj na Slovensku. Pridal som sa teda k motivovanej skupine, ktorá sa nechcela len sťažovať, ale aj niečo robiť.

V marci, apríli a máji sme usporiadali tri celoslovenské štrajky študentov. Okrem Bratislavy sa pridali aj Košice, Žilina, Liptovský Mikuláš, Zvolen, Banská Bystrica a Michalovce.

Chceme, aby ľudia pochopili vážnosť a naliehavosť situácie, aby klimatické zmeny pre nich neboli len abstraktný pojem. Ak chceme, aby sa veci zmenili, toto musí byť začiatok. Keď pre naše myšlienky získame podporu širokej verejnosti, bude to signál, aby sa ich chopili aj politici.

Klimatická kríza je pravdepodobne tou najväčšou výzvou, ktorej sme kedy ako ľudstvo čelili

Mrzia ma slová tých, čo v reakcii na naše protesty vravia, že máme plné ústa ‚kecov‘, ale v skutočnosti nič pre záchranu našej zeme nerobíme. Že si kupujeme nové iPhony a módne oblečenie. Že by sme radšej mali ísť zbierať odpadky do lesa.

Zdá sa mi to nefér, lebo nás nepoznajú. Po diskusiách s mnohými študentmi som presvedčený, že väčšina štrajkujúcich recykluje, tvorí málo odpadu, obmedzuje konzumáciu mäsa, jazdí na bicykli alebo inak znižuje svoju uhlíkovú stopu a pomáha prírode, ako to len ide.

Pre mnohých z nás, ktorí ešte nemôžeme voliť, je takýto štrajk jediným spôsobom, ako bojovať za to, čo považujeme za správne. Generácia našich rodičov zlyhala. Naša generácia je tá posledná, ktorá s tým ešte môže niečo spraviť. Ak sa k tomuto problému nepostavíme čelom my, tak potom nikto...

Autor študuje na Gymnáziu na Hubeného ulici v Bratislave.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 22/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 28

Rubrika Použi rozum

Tagy Názory, Použi rozum, stĺpček Použi rozum

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.