Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo my študenti demonštrujeme za záchranu klímy

08.06.2019 | Jakub Andacký

Diskusia (28 reakcií) Pravidlá diskusie

08.06.2019 | martin33

Geológ Hók o klimatických zmenách: Spejeme skôr do ďalšej doby ľadovej
http://www.tvnoviny...#

09.06.2019 | Marek111

dpc:) tak celosvetovo existuje medzi odbornikmi konsenzus o klimatickych zmenach, ale tuto nejaky GEOLOG ma svoju verziu, ktoru by sme mali brat rovnako vazne :D

09.06.2019 | martin33

Ano, aj pred niekolkymi desatrociami existoval medzi socialistickymi historikmi konsenzus, ze v Katyni Poliakov zabijali Nemci.

09.06.2019 | Marek111

relativizujes.
rec nie je o diktature, kde sa aj vsetky nazory riadili centralne.
su to zavery 95% vedcov z celeho sveta napriec viacerymi disciplinami.

09.06.2019 | martin33

Bohuzial, sucasna situacia na zapadnych univerzitach kvoli rozlicnym SJW diktaturu pripomina.
"It’s difficult to be challenged in a world where disagreement feels like a mistake. I’m not going to reveal which Ivy he’s studying at, but it’s easy to find examples of militant political correctness at that institution — in particular, of non-conforming opinions being stigmatized as “violence.” "
https://www.theamer...

09.06.2019 | Roman Kanala

Geológ Hók je idiot. Geológ je Hók je geológ.

V článku geológ Hók spomína, že ľudstvo neprodukuje energiu, lebo energiu planéta dostáva len zo Slnka a nejakú energiu má v jadre, ktoré pomaly chladne miliardy rokov. To je pravda.

Ďalej geológ Hók spomína, že antopogénna produkcia CO2 predstavuje len 3 až 5% prírodnej. Aj to je pravda.

Potom geológ Hók tvrdí, že tých 3 až 5% navyše nemôžu spôsobovať oteplenie. A týmto tvrdením sa geológ Hók zhovadil a zdiskreditoval ako vedec. Klíma je totiž o rovnováhe. Skleníkový efekt je o rovnováhe. Táto rovnováha je veľmi citlivá, ako všetky rovnováhy. Aj na misku váh stačí pridať málo a preváži sa. Mostíkové meradlá v elektronike spočívajú na detekcii malých zmien prúdov. Neutrónová rovnováha v reaktore je na termálnych neutrónoch, lebo rýchle neutróny by sa nedali uregulovať. Klimatické zmeny sú rýchle, lebo antropogénny forcing je dnes už o dva rády silnejší, ako kozmologický. Limit 1.5 stupňa Celzia nie je preto, lebo potom bude teplejšie, ale preto, lebo potom sa môžu naštartovať prírodné procesy, ktoré spôsobia otepľovanie vlastným mechanizmom a toto bude silnejšie, ako ľudstvo a nebude sa dať zastaviť. Planéta prežije, ale ľudstvo nemusí.

Civilizácia, ako ju poznáme dnes, končí. Buď sa zreorganizuje a prestane ničiť prírodné zdroje, alebo si s ňou príroda poradí a škaredo s ňou zatočí.

Globálne otepľovanie dnes popierajú už len úplní ignoranti. Väčšinou anarchisti, ktorí radi popierajú všetko.

09.06.2019 | real name

Sklenikovy efekt je o rovnováhe? Rovnováhe čoho?

09.06.2019 | Roman Kanala

Skleníkový efekt je o rovnováhe prijatej a vyžiarenej energie. Prijatá energia závisí od intenzity zdroja, albeda a absorbcie na povrchu a v atmosfére. Vyžiarená energia závisí od absorbcie v atmosfére. Situácia je zložitejšia, lebo spetrum prijatého žiarenia je úplné ako prichádza zo zdroja - Slnka, no energia vyžiarená do vesmíru je už len v infra časti spektra - tepelné žiarenie.

Albedo je koeficient odrazu, ktorý je veľký na snehovej pokrývke a ľadovci, no morská voda energiu neodrazí, ale pohltí. Čím menej ľadovca, tým väčšie pohltenie energie namiesto odrazu. Kladná spätná väzba. Čím vyššia teplota, tým viac odparu a vlhkosti. Oblaky absorbujú vyžarovanú energiu v tepelnom spektre a spôsobujú tak ďalšie oteplenie. Kladná spätná väzba.

Najhoršia spätná väzba je z metánu. Čím vyššia teplota, tým viac topenia permafrostu, v ktorom je zmes metánu a CO2, zvaná zemný plyn. Takisto klatráty uvoľňujú CH4, ktorý je 20x silnejší skleníkový plyn, ako CO2. Silná kladná väzba, ktorá môže prevziať hlavnú rolu pri otepľovaní a potom beda ľudstvu. Čokoľvek urobí, už bude nanič.

09.06.2019 | real name

Skleníkový efekt je o rovnováhe prijatej a vyžiarenej energie? Keby sa rovnali (boli v rovnováhe) nedochádza ku skleníkové mu efektu

09.06.2019 | Roman Kanala

Ku skleníkovému efektu by nedochádzalo, keby nebola atmosféra. Ako skleníkový efekt nie je na Mesiaci či na Marse, ktoré prišli o svoju atmosféru. Aj tam je prijatá a vyžiarená energia v rovnováhe.

09.06.2019 | real name

Čo sa všetko človek nedozvie, takže na Marse nie je? Už dosť prosim

09.06.2019 | Roman Kanala

Hráme sa so slovíčkami? A nejaké fakty by neboli? Kamarát má psa a ten sa rád hrá so šnúrkami od topánok.

Na Zemi máme atmosférický tlak 100 kilopascalov, na Marse je tlak 0.6 kilopascalu. Armstrongov limit je 6.3 kPa je to tlak vo výške 18 km. Pri ňom je bod varu vody 37 stupňov, čo je teplota ľudského tela. Čas prežitia pár desiatok sekúnd. To je antropologický limit.

Tlak je dôležitý, ale zloženie atmosféry tiež. Atmosféra na Marse je zložená z 95% CO2. Na Zemi bola pred priemyselnou érou koncentrácia CO2 300 ppm, dnes máme 400 ppm. To je stále 20x viac molekúl v stĺpci nad každým m2 na Marse, ako na Zemi. Skleníkový efekt tam ale robí len 2 stupne, lebo teplota povrchu je omnoho nižšia a energia zo Slnka je menšia. Žiarenie tmavého telesa je rovné prijatej energii a závisí na štvrtej mocnine absolútnej teploty.

Pre porovnanie: pri nula CO2 v atmosfére by bola v nadmorskej výške nula radiácia Zeme v pásme 13-17 mikrónov asi 80 W/m2, pri 300 ppm CO2 je to asi 22 W/m2, pri 450 ppm asi 16 W. Na Marse vo výške nula bez CO2 by to bolo asi 20W/m2, pri 95% CO2 asi 10W. Skleníkový efekt je prítomný, no bezvýznamný.

09.06.2019 | Julo 2018

Tu je vidieť ako sú mladí ovplyvniteľní tými, čo sa chcú dostať k bezpracnému a hlavne bez zodpovednosti životu s vysokým príjmom ktorí si dokonca sami schvaľujú. Cyklus planéty a nie len Zemi sa opakuje. Prečo neobviňuje niekto dinosaurou alebo mamutov z klimatickej zmeny ? Vedci vychádzajú z akejsi teórie, ktorú nevedia overiť, lebo je vzhľadom na ľudský vek veľmi pomalá. Dokonca sa môže meniť aj postavenie " zemskej osi " voči slnku , to sa tiež nedá overiť lebo pár metrov v rámci rozmeru planéty je nemerateľných.
Ale o tom je politika , nájsť dostatok tých, čo uveria všetkému " nakukanému " a nez vlastného myslenia len opakujú . Tam speje celé vzdelávanie v školách. Čo je na " google alebo zverejnia internetové médiá " je pravdou. Niečo ako stredovek keď vraždili ľudí za inú myšlienku ( " a predsa sa točí " )

09.06.2019 | Roman Kanala

Štúdium meteorológie a klimatológie trvá po maturite päť rokov. Potom treba ešte päť či šesť na doktorát a pár rokov výskumu, aby človek mohol sám prispieť a tlačiť vozík ďalej.

To je väčšia rehoľa, ako medecína, nehovoriac o práve. Za zlomok príjmu. Ak človek nie je nadaný a nadšený, nedokáže to.

Ušmudlaní psíci ich potom nazývajú "tými, čo sa chcú dostať k bezpracnému a hlavne bez zodpovednosti životu s vysokým príjmom ktorí si dokonca sami schvaľujú." No super.

09.06.2019 | zajo-

Nemtreba vyvážať prd.le na CO2 samochodoch a nevyrubovať lesy a pralesy, ale vysádzať nové a na poliach a lúkach obnovovať medze, kde sa bude zdržiavať voda, vlhkosť, aby sa malo čo odparovať, vetrolamy atď...

09.06.2019 | bozsky

Spravne vychadzas z predpokladu, ze nie CO2, ale vodne pary su pre lokalnu klimu najdolezitejsie. Ale treba este zakazat odkanalizovanie, lebo ked si pozries, povodne zacinaju vznikat aj tam, kde nikdy neboli, no v blizkej minulosti tam vybetonovali koryta riek a potokov

10.06.2019 | Dandyx

a ešte by mali zakázať budovať obrovské betónové plochy - parkoviská pri obchodných centrách, ktoré by mali mať tiež zelené strechy. Parkoviská by mali byť riešené iba podzemne pod celým nákupným centrom napr. aj -2 poschodia pod zemou ak je potrebné. A okolo nákupných centier (škatúľ) vysádzať čo najviac stromov , aby tienili a nevytváralo sa teplo, keď bude do týchto škatúľ v lete pražiť slnko. A detto už pri existujúcich betónových plochách - parkoviskách, vysádzať, čo najviac stromov, aby tienili a neprehrievali sa tieto plochy...

10.06.2019 | bozsky

Pozeram, ze Trend maze prispevky jedna radost. Samozrejme, nie tie od fasistu, ktori hore dole uraza ludi, no nastastie som si vsetko skopiroval a postnem to tu este raz :)


1) Chcete sa uliat z vyucovania
2) Ste lahko ovplyvnitelni
3) V skole ste nedavali pozor, lebo by ste vedeli, ze klima sa zachranit neda, lebo klima netrpi. Zemska teplota sa miliardy rokov pohybuje v cykloch, stupa, klesa a ako kazdy zivy organizmus, aj Zem by sa branila zmene, ak by prisla "z vonka" (citaj ak by ju mali na svedomi ludia).
5) Keby ste si nastudovali cely tento HOAX, tak by ste zistili, ze pocitacove modely, ktorymi strasia uz 30 rokov, KLAMU!!!


Cez 30.000 americkych vedcov, ktori odmietaju toto tvrdenie. Neviem, kolko je vedcov na svete, ale konsenzus nie je vec, ktora je tak jednoznacna.
http://www.petition...
Kedysi boli totizto "vedci" v konsenze, ze Zem je plocha a kazdy, kto tvrdil opak, bol heretik a bolo nutne sa ho zbavit a umlcat ho. To sa deje aj dnes.
Na Brown Univerzite v USA robila Lisa Littman, MD, MPA vyskum pod nazvom "rapid onset gender dysphoria" (nahla zmena rodovej onej). Zistila, ze hlavne teenagerky sa ovela castejsie "outuju" ako nehetero, ked maju v skupine okolo nich niekoho podobneho. Jej hypoteza bola, ze sa tie dievcata vyhlasili za nehetero (toto je nebezpecne, lebo EU a USA tlacia na to, ze netreba vedu, staci sa vyhlasit za iny džender a musia to vsetci uznat), lebo je to dnes popularne, zvysilo to zaujem o ne medzi rovesnikmi a mohli mat z toho rozne vyhody.
Akonahle sa to dostalo do medii, na vyskum zacali utocit mimovladky, ktore nakoniec prinutili Brown Univerzitu stiahnut cely vyskum a ospravedlnit sa.
Este horsi priklad popierania vedy sa dostal do povedomia aj u nas. James Watson, tzv. otec novodobej vedy, ktory skumal DNA, bol zbaveny vsetkych titulov a oceneni, lebo si stoji za svojim vyskumom, kde tvrdi, ze IQ je z casti naviazane na rasu. Keby to realita neodzrkadlovala, tak by sa dal oznacit za rasistu, ale doteraz nejestvuje jedina uspesna krajina, ktora je vedena cisto cernochmi (clanok o tom napisal cierny african), v USA dosahuju cernosi V PRIEMERE najhorsie vysledky na strednych skolach a Univerzita Harvard zaviedla rozdielne podmienky prijimacich skusok na zaklade rasy (za co je zalovana), lebo zistili, ze v priemere dosahuju cernosi o viac nez 20% horsie vysledky, nez Aziati a belosi.
Taktiez je dnes "vedecke" tvrdit, ze nejestvuju rozdiely medzi muzmi a zenami a ani rasami, co sa tyka fyzickych predpokadov. Ale ked zacnes s realitou, kde maju vychodoafricania 99% rekordov a titulov z maratonskych, resp. dlhych behov a naopak zapadoafricania exceluju vo vybusnych disciplinach (kratke behy, skoky, NBA, NFL, ...), zase si rasista.
Media siria pravidelne klamstva. Media potrebuju strasit, lebo strach predava najlepsie. Preto sa docitame o skoro kazdej vrazde v kazdej nepodstatnej diere tisice kilometrov od nas.

Zem sa podla realnych merani od 1975 oteplila o necelych 0,6°C.
https://earthobserv...

Ale chapem, klimatologia je ako nabozenstvo. Ma svoje modly (Al Gore, Leo DiCaprio, pomatena Gretka, ...), ignoruje a popiera fakty a realitu (modely predpovedali zvysenie teploty o 2-3°C od 80. rokov 20. storocia do roku 2000) a tiez ak nebudes nasledovat prikazania, pojdes do pekla (od 1989 stale nove a nove predpovede bodu, po ktorom uz nie je mozne Zem zachranit).

Len tak zo srandy si dajte vsetci vyhladat teplotu Zeme medzi 1940 a 1980 a zistite, ze je tam cca 35 rocna diera, ked bola priemerna teplota v podstate stabilna, resp. nizsia nez v roku 1940

Od 1989 predpovedali "vedci" v konsenze nove a nove body, po ktorych sa uz svet nebude dat zachranit. Prvy bol rok 2000. A ked sa nic nestalo, zase to posunuli. Aktualne strasia rokom 2030.

https://www.apnews....

A este 1 vec:

Urcenie "tej spravnej teploty" nejakym clovekom, alebo zdruzenim ludi nic neznamena. Zem sme nevytvorili, Zem sme nenastavili podla nejakeho nemenneho kluca. Sme tu len hostia. Zem si urci pre svoje "prezitie"tu spravnu teplotu a ako minulost ukazuje, ta teplota sa meni.


10.06.2019 | bozsky

* nie tie od fasistu, ktorY hore dole

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.