Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prezidentov plán pre novú Európu

Myšlienka postupnej európskej integrácie sa zrodila vo Francúzsku a krajina vždy patrila medzi kľúčové hnacie sily prehlbovania európskeho projektu na starom kontinente. Miera, s akou sa tejto úlohy zhostil súčasný francúzsky prezident Emmanuel Macron, je však nevídaná minimálne v horizonte posledných dvadsať rokov. Líder progresívneho politického hnutia En Marche! si osvojil myšlienku veľkej európskej obnovy už počas predvolebnej kampane, ktorá ho vyniesla do Elyzejského paláca. Za dva roky vo funkcii stihol predstaviť dva zásadné plány komplexnej reformy kľúčových európskych politík. Na ich uskutočnenie však potrebuje silných spojencov, predovšetkým Nemecko. A práve v tomto kľúčovom bode história E. Macronovi nepraje.

12.06.2019, 19:00 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 8

Veľké očakávania

Emmanuel Macron je hlboko presvedčený o nutnosti prehlbovať európsky integračný projekt a momentálne je najväčším advokátom zásadných reforiem politík a fungovania EÚ na starom kontinente. Francúzsko sa vďaka tomu teší imidžu krajiny, ktorá sa snaží o modernizáciu a zodpovednú politiku v domácom i európskom kontexte. Časopis Foreign Policy už stihol E. Macrona pre jeho reformistické úsilie a európsky zápal zaradiť na úroveň velikánov ako Charles de Gaulle a Francois Mitterrand.

Francúzsko za posledné dva roky uskutočnilo nevídanú reformu trhu práce, ktorá uvoľnila tradične striktné pravidlá prepúšťania zamestnancov, ako aj systém dohodovania miezd. Paríž dokonca znížil rozpočtový deficit pod tri percentá HDP, čo je hodnota, ktorú nedokázal splniť od roku 2007 (viac na inom mieste).

V čase, keď sa Európa nervózne dívala na vývoj v Nemecku, kde vo voľbách v roku 2017 triumfovala krajne pravicová AfD a únia CDÚ/CSU Angely Merkelovej utrpela veľké straty, vystúpil E. Macron na pôde parížskej Sorbony.

Neprehliadnite

Predniesol štátnický prejav o budúcnosti EÚ, ktorý mnohí komentátori označili za jeden z najlepších príspevkov k vízii starého kontinentu v histórii. Hovoril o vzniku samostatného rozpočtu pre eurozónu, ktorý by jej členom pomáhal lepšie reagovať na prípadné krízy a hospodárske výzvy, o vytvorení novej funkcie ministra financií eurozóny, ako aj o harmonizovanej korporátnej dani či európskom azylovom úrade.

Krajiny, ktoré mali ambíciu ďalej prehlbovať európske jadro, to vnímali ako závan pozitívnej energie. Z Nemecka, bez ktorého je akákoľvek európska reforma nemysliteľná, však prišla vlažná reakcia poukazujúca na prílišný centralizmus. Trhliny vo francúzsko-nemeckom tandeme sa odvtedy vinú až dodnes. Francúzsky prezident však odvážne plány na reformu EÚ nevzdáva.

Žlté vesty útočia

Dobrý imidž Francúzska ako iniciátora reforiem a snahy o rozpočtovú zodpovednosť narušili v minulom roku masové protesty hnutia žltých viest. Problémom neboli samotné požiadavky protestujúcich, ktoré sa postupne čoraz viac ľavicovo radikalizovali, ale to, že E. Macron im čiastočne podľahol.

Predstaviteľov hnutia pôvodne vyhnal do ulíc hnev z avizovaného zvýšenia dane z pohonných látok. Postupne sa však demonštrácie s konkrétnym cieľom zmenili na pouličné rabovačky a násilie. Žlté vesty rozšírili svoje požiadavky na celkové zvýšenie kúpnej sily obyvateľstva, ktoré mala vláda zabezpečiť cez zníženie daní pracujúcich, zvýšenie dôchodkov a minimálnej mzdy. Tým najvyšším cieľom protestujúcich sa však stal sám prezident E. Macron, ktorý zostáva pre mnohých ľavicovo orientovaných Francúzov symbolom bankárskej a oligarchickej elity.

Francúzsko môže mať tie najlepšie vízie pre obnovu Európy, ale prichádzajú v zlej historickej chvíli 

Pod tlakom státisícov protestujúcich ľudí oznámil pán Elyzejského paláca určité ústupky, ktoré však nezostali bez vplyvu na verejné financie. Zvýšenie dane z pohonných látok sa odložilo a zmrazilo sa aj zvyšovanie cenových taríf za elektrinu a plyn. Vláda sľúbila, že zvýši minimálnu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Rubrika TREND Focus Francúzsko

Tagy Francúzsko

Súvisiace články

Osudy Francúzska a Slovenska boli prepojené od začiatku

Osudy Francúzska a Slovenska boli prepojené od začiatku Komentár

Názor | Moja krajina je hrdá na úlohu spred sto rokov, ktorú aj prostredníctvom Milana Rastislava Štefánika zohrala pri vzniku a upevnení demokratickej československej republiky v rokoch 1918 – 1919. 1

Macronova misia: ako naučiť galského kohúta lietať

Kočner s Aghom dusili aj malých podnikateľov

Fico sa bojí, ale jeho straníci ešte viac

SUV s potenciálom MPV: Odvezie nemožné a má podvozok, o ktorý sa dá oprieť