Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Regionálne rozdiely sa zmierňujú. Ekonomika pomáha viac než dotácie

Keď chceme pozorovať, ako sa zmenšujú rozdiely v okresoch a krajoch Slovenska, zistíme, že štatistiky za posledných päť rokov ukazujú istý trend. Chudobnejšie regióny bohatnú rýchlejšie než vyspelejšie, lebo z mála sa ľahšie rastie. Nezamestnanosť v nich klesá dramatickejšie, keďže padá z vysokého kopca. Napriek tomu ostávajú regionálne rozdiely hlboké.

07.06.2019, 05:05 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Začiatkom mája vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši ohlásil výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti podpory regionálneho rozvoja na rok 2019.Vláda chce rozdať zo štátneho rozpočtu takmer 1,14 milióna eur napríklad na prípravu mladých ľudí na trh práce, na rozvoj cestovného ruchu či zvyšovanie kvality života na vidieku. Zhruba 30 percent z vyše milióna eur poputuje prednostne na projekty realizované v najmenej rozvinutých okresoch.  

Z regionálneho príspevku prúdia do okresov nemalé peniaze. V roku 2018 bolo uzatvorených 142 zmlúv o poskytnutí v celkovej výške viac ako pätnásť miliónov eur.

Dotácie a eurofondy

Vláda dlhodobo dotuje regióny priamo zo štátnej pokladnice alebo rozdeľuje peniaze na rozvoj z eurofondov. S tým sa spája veľká byrokracia a efektivita týchto peňazí nie je úplne jasná a merateľná.

Neprehliadnite

Podľa odborníkov dotovanie podvyživených regiónov zhora nie je dobrá cesta, ako ich vytiahnuť zo zaostávania. Namiesto toho by mala vláda samosprávam odovzdať viac právomocí aj financií, aby si vedeli pomôcť samy. „Centrálna vláda by mala skrotiť svoje chúťky dotovať všetko možné a namiesto toho nechať v rozpočtoch našich samospráv viac peňazí,“ tvrdí pre TREND regionálny geograf a analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda, ktorý pôsobí ako asistent poslanca Ondreja Dostála (SaS).

Mestá a obce sa dotáciám nebránia, privítali by však viac samostatnosti 

Mestá a obce sa síce dotáciám od štátu a z eurofondov nebránia, ale naznačujú, že viac peňazí vo vlastnej pokladnici by im pomohlo lepšie.

„V Poľsku majú lepší systém podielových daní a mestá autonómnejšie rozhodujú, na čo ich použijú,“ hovorí Mária Bednárová (KDH, OĽANO a SaS), primátorka Modrého Kameňa, jedného z najmenších slovenských miest.

Ako merať rozdiely?

Regionálne rozdiely sa dajú merať troma indikátormi: úrovňou HDP na obyvateľa, mierou nezamestnanosti a výškou priemernej mzdy.

Všetky indikátory ukazujú, že za posledných päť rokov sa rozdiely mierne stierajú. Potvrdzuje to aj vlaňajšia analýza Národnej banky Slovenska (NBS). „Za posledných päť rokov sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy eurofondy, nezamestnanosť, regióny

Diskusia (0 reakcií)