Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Starostovia píšu projekty, hoci by si rozvoj vedeli predstaviť aj inak

Hont a Novohrad sú regióny vzdialené od Bratislavy len dva a pol hodiny cesty autom. Napriek tomu patria medzi najmenej rozvinuté. TREND zisťoval priamo na mieste, prečo je to tak a ako im pomohli dotácie od vlády či z eurofondov.

11.06.2019, 05:08 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 8

Keď vchádzame do dediny Ipeľské Predmostie, riadime sa navigáciou starostu, ako nájsť obecný úrad. Odbočíme pri veľkom zelenom penzióne s názvom Híd, v preklade most. Až neskôr pochopíme, prečo je taký dôležitý. Míňame pekné detské ihrisko. V obci nechýbajú informačné tabule, rôzne drevené sochy či pamätníky, sú tam lavičky a na konci dediny stojí futbalové ihrisko s parkom a jazierkom. Vidno, že do dediny dorazili eurofondy.

Vidieť tradičné domy s gánkom. Mnohé sú zanedbané, iné poopravované. Nájdu sa tam aj novostavby. Starosta Viktor Lestyánszky (kandidoval za Most-Híd) vysvetľuje, že novšie a opravené domy patria kamionistom, ktorých je v obci okolo 30. „Zarábajú si na cestách, čím trpí rodina, keďže v obci či regióne nie je veľa práce,“ hovorí.

Neprehliadnite

Okrem šoférov veľa ľudí z dediny chodí za prácou do susedného Maďarska, kde je niekoľko priemyselných podnikov na výrobu prívesov či interiérov do automobilov. „Ľudia tam nezarábajú veľa, len o niečo viac, ako je u nás minimálna mzda, ale aspoň majú prácu,“ hodnotí starosta.

V. Lestyánszky je aktívny vo využívaní štátnych dotácií a eurofondov. Napríklad z poslednej výzvy v akčnom pláne získala obec vyše 80-tisíc eur z eurofondov na zefektívnenie triedeného zberu odpadu. Tvrdí, že ak je možnosť dostať peniaze, treba ju využiť, hoci je okolo toho množstvo byrokracie.

„Menšie projekty riešime sami, ale nad 10-tisíc eur spolupracujeme s firmou, ktorá sa tomu venuje,“ vysvetľuje starosta. Najmä verejné obstarávanie je podľa neho zložitý proces a trvá dlho. „Riešili sme hydraulický lis na triedený odpad a museli sme vyhlásiť nové verejné obstarávanie, lebo úradníkom prekážali drobnosti v projekte,“ dodáva starosta.

V. Lestyánszky však chápe, že isté pravidlá štát musí nastavovať kvôli odhaleniu špekulantov, ale nemal by to preháňať. „K projektu na triedený odpad sme odovzdali dokumentáciu, ktorá vážila šesť a pol kila, a to bol malý projekt,“ dodáva starosta.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Rubrika Ekonomika

Tagy eurofondy, nezamestnanosť, regióny, starosta