Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Viac ako cesty chýbajú ľudia. Mestá aj obce priznávajú únik mozgov

07.06.2019, 06:30 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Názor | Súčasná vláda sa snaží kamuflovať problémy v regiónoch tak, že sem-tam zasadne v niektorom okresnom meste. Politici prisľúbia pomoc s lokálnymi problémami a zadotujú niektoré projekty či pracovné miesta. Už sa nestarajú o to, že nie sú dlhodobo udržateľné a po čase zaniknú. Politici jednoducho radi dotujú zaostalejšie regióny priamo zo štátnej kasy alebo prerozdeľujú peniaze na rozvoj z eurofondov. S tým je spojená veľká byrokracia a efektivita týchto peňazí je prinajmenšom otázna.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika

Editoriál

rynik jozef komentar 2018

Keď TREND zisťoval, ako merať regionálne rozdiely, zistil, že z troch indikátorov je jeden (úroveň HDP na obyvateľa) málo spoľahlivý, druhý (miera nezamestnanosti) sa dá štatisticky upravovať a tretí (výška priemernej mzdy) je len orientačný priemerný údaj.

Napriek tomu všetky spomenuté ekonomické ukazovatele naznačujú, že rozdiely medzi regiónmi na Slovensku sa za posledných päť rokov mierne stierajú. Podľa odborníkov je to skôr vďaka rastúcej ekonomike ako vďaka dotáciám štátu či eurofondom.

Menej rozvinuté regióny majú niekoľko spoločných vlastností. Majú nedostatočne rozvinuté podnikateľské prostredie, zlé cesty, zastaranú štruktúru vzdelávania a dlhodobo nezamestnaných ľudí. Dobudovanie ciest či oprava tých existujúcich je len prvým krokom k stieraniu rozdielov. Investori, ktorí prídu napríklad na juh stredného Slovenska, okrem ciest potrebujú kvalifikovanú pracovnú silu. A tú tam nenájdu, lebo mladí vzdelaní ľudia už odtiaľ odišli na západ krajiny alebo do zahraničia.

„Únik mozgov do Bratislavy a do zahraničia priznávajú aj starostovia miest a obcí“ 

Preto zlepšenie infraštruktúry by mali nasledovať aj zmeny vo vzdelávaní. O tom rozprávali TRENDU aj starostovia a podnikatelia v okrese Veľký Krtíš, ktorý patrí k dvadsiatke najmenej rozvinutých regiónov.

Neprehliadnite

Ďalší problém s

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Editoriál

Tagy ekonomika, Názory, nezamestnanosť, regióny

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.