Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nové BMW Z4: Krásne, výkonné, ovládateľné a obratné

15.06.2019, 14:00 | Jozef Prosnan | © 2019 News and Media Holding

Keď ho nasilu pošlem do ostrej zákruty, zrazu akoby mu zachutila.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Sedíte v aute plne kompatibilnom so svojou krvnou skupinou. Na transfúziu by ste mohli pokojne použiť obsah jeho palivovej nádrže a niežeby sa vám nič nestalo, ale boli by ste ako znovuzrodený. Zmocňuje sa vás nadšenie z pohľadu na dielo kumštu dizajnérov, užívate si nevšedný jazdný zážitok a pozornosť publika, kdekoľvek sa zjavíte.


Nové BMW Z4 v aktuálne najvýkonnejšom a najluxusnejšom vyhotovení – to je práve môj prípad. Mám však problém objektívne ho zhodnotiť. Napriek emocionálnej spriaznenosti by som nemal nekriticky tolerovať jeho prípadné nedostatky. Naopak, mal by som ostať nad vecou. Pokúsim sa, no za výsledok neručím.

V dlani zvieram kľúčik od klasického roadstera – to znamená, že pohľadom sledujem športiak s dvojmiestnou otvorenou karosériou a plne elektricky ovládanou plátennou strechou. Poháňa ho vpredu umiestnený prepĺňaný radový šesťvalec 3,0 l (250 kW/340 k), spriahnutý s osemstupňovou športovou prevodovkou, ktorá krútiaci moment posiela výhradne na zadné kolesá. Skrátka je to auto, o akom sníva hádam každý motorista, auto, o akom veľká väčšina motoristov môže len snívať.


Neprehliadnite

Také som ešte nemal


Asi takto to dopadne, keď talentovaný dizajnér (momentálne asi beznádejne zaľúbený, teda emocionálne nabudený) dostane zadanie typu športový roadster a voľnú ruku. Zanietene „komponuje“ proporcie ako Maurice Ravel svoje slávne Bolero. Danú tému s každou slohou umocňuje až do strhujúceho záverečného finále. Načo komentovať, stačí sa započúvať, pardon, zapozerať 
a pritom registrovať zopár základných faktov.

Oproti minulej generácii má Z4 o 85 milimetrov dlhšiu a o 74 milimetrov širšiu karosériu. Obratnosť, agilitu a stabilitu má podporiť o 26 milimetrov skrátený rázvor a zväčšený rozchod kolies – vpredu o 98 a vzadu o 57 milimetrov. Elektricky ovládanú oceľovú strechu nahradila klasická plátenná, rovnako s plným elektrickým servisom.

Symetrické rozloženie hmotnosti na obe nápravy ostalo zachované. Vo verzii M40i už spomenutému tandemu radový prepĺňaný šesťvalec M Performance/osemstupňová športová prevodovka ZF sekunduje adaptívny podvozok s kompletnou zostavou jazdných režimov, M zadný diferenciál, výkonné M brzdy, M variabilný posilňovač riadenia a konečne 19-palcové obutie Michelin Pilot Super Sport formátu 255/35 vpredu a 275/35 na zadnej náprave. Čo subjektívne dodať? Také krásne auto som v rukách asi ešte nemal.

BMW Z 4 M40iZdroj: BMW

Totálne stabilizovaný 


BMW Z4 nevyzerá menej sexi

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.