Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Krok šesť: Z pasívneho ovládania jazyka na aktívne

15.06.2019, 19:00 | Simona Borovská

Jedna vec je počúvať správy v angličtine a rozumieť, čo sa deje, no niečo iné je povedať to Angličanovi, keď sa vás na to spýta.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Učenie cudzieho jazyka sa skladá zo štyroch základných zložiek: čítanie, počúvanie, písanie a rozprávanie. Čítanie a počúvanie sú pasívne procesy, stačí porozumieť obsahu, netreba loviť v pamäti slová ani časovať slovesá.

Písanie a hovorenie sú však aktívna kategória. Pri nich tvoríme vety a vyjadrujeme myšlienky, to je podstata jazyka.

Základom je rozumieť. Na tomto základe treba stavať a naučiť sa jazyk aktívne používať. Tu je niekoľko trikov, ako na to. Keď čítame alebo si robíme cvičenia, zo všetkých strán sme bombardovaní novými slovíčkami.

Význam tých menej podstatných si zväčša domyslíme z kontextu, ale keď dookola narážame na to isté slovo, neuškodí zapamätať si ho.

Ako na to? Ja si ho najprv vyhľadám v slovníku, najlepšie monolingválnom. Ak čítame na počítači alebo na telefóne, technika spraví prácu za nás.

Neprehliadnite

Ak naň klikneme, zobrazí sa nám jeho definícia. Tá však nestačí. Vždy si pozriem aj ďalšie príklady jeho použitia.

Teraz príde na rad uloženie slovíčka do mozgu. Lepšiu vec než mnemotechnické pomôcky azda ešte nevymysleli. Pripomína vám časť slova iné slovo? Alebo s niečím asociuje?

Čím sú asociácie bizarnejšie, tým lepšie.

Úplne stačí, keď si zapamätáme jedno-dve slová za deň, aj to je pokrok. Osobne mám na notebooku prilepený post-it note a naň si všetky nové slová zapisujem, aby som ich mala vždy na očiach, a tak sa mi stále v hlave obnovovali.

S ďalšou metódou učenia sa som sa zoznámila v škole. Na hodine sme si mali vybrať z časopisu odsek anglického textu a preložiť ho do slovenčiny.

Potom sme časopisy zatvorili a z hlavy sme to mali preložiť naspäť. Nebolo to také ľahké, ako sa pôvodne zdalo, no bolo to skvelé cvičenie.

Pri preklade do slovenčiny identifikujeme neznáme slovíčka, ktoré sa naučíme, zameriame sa na stavbu viet a štýl písania a pri spätnom preklade si musíme spomenúť na nové slovíčka.

Precvičujeme si slovosled, gramatiku aj štylistiku. Potom sa opäť pozrieme na pôvodný text a vieme, kde sa máme zdokonaliť.

Ak sa nám nechce veľa písať, existuje aj jednoduchšia možnosť. Párkrát si prečítame krátky text a potom ho prerozprávame.

Môžeme ho povedať kamarátovi, alebo si postupne osvojíme aj rozhovory sami so sebou. Aj to je umenie a čím viac citu do toho dáme, čím viac budeme predstierať, že je to reálna konverzácia, tým sa naše aktívne ovládanie jazyka bude zlepšovať.

Simona Borovská
Gymnázium J. Hronca, Bratislava

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 23/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.