Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf ekonómov v banke Citi: Lacné peniaze už nezaberajú tak ako predtým

Európska centrálna banka (ECB) ešte môže nakupovať aj menej bezpečné štátne či bankové dlhopisy. Možností na povzbudenie ekonomiky je veľa, ale niektoré z nich sú politicky veľmi citlivé, tvrdí Christian Schulz, šéf ekonomického tímu v banke Citi.

14.06.2019, 04:56 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Pred troma rokmi ste v rozhovore pre TREND nechceli komentovať situáciu okolo brexitu. Bolo to tesne pred referendom. Dnes je brexit ešte stále aktuálny. Čo sa za tie tri roky udialo v ekonomike?

Prešli sme skoro celým ekonomickým cyklom. Už v roku 2016 sme začali hovoriť o riziku svetovej recesie, boli sme svedkami prepadu cien ropy, rozvíjajúce sa trhy boli v problémoch, nezamestnanosť v EÚ bolo ešte vysoká. A potom prišiel zosynchronizovaný svetový rast ekonomiky. Udialo sa to najmä vďaka Číne, ktorá v rokoch 2015 až 2016 stimulovala hospodárstvo. Jej ekonomika začala rásť, a keďže je už veľmi veľká, potiahla so sebou aj ostatné štáty sveta. Tento rast sprevádzali aj stimuly ECB, takže sa zdalo, že bude trvať donekonečna.

Lenže po troch rokoch sme tam, kde sme boli, a opäť sa hovorí o recesii v svetovej ekonomike. Prečo?

Áno. A opäť to spôsobila Čína. Jej vláda si pred dvoma rokmi uvedomila, že rast jej ekonomiky má úverové aj environmentálne limity. Takže začala uťahovať poskytovanie úverov a zatvárať fabriky, ktoré znečisťovali ovzdušie. To spomalilo jej rast a malo to vplyv aj na iné krajiny, napríklad na Nemecko či Slovensko. Dnes však nemáme synchronizované spomalenie ekonomiky vo svete. Spomalenie vidíme v Nemecku alebo Japonsku, ale v USA ekonomika stále rastie.

Neprehliadnite

Takže svetový rast nie je až taký ohrozený?

Máme lokálne problémy. Napríklad silný dolár spôsobuje problémy rozvíjajúcim sa ekonomikám ako Turecku či Argentíne. Kapitál z týchto krajín „uteká“ do USA a im sa oslabujú domáce meny, dvíhajú úroky a padajú do recesie. Našťastie to stále nie je také zlé ako v roku 2013. Ich ekonomiky sú stabilnejšie, deficity majú nižšie a majú aj domáci dopyt. Lenže čím dlhšie bude tento nezosúladený rast pokračovať, tým horšie pre svetovú ekonomiku. Dobré je však to, že ak máte niekde rast a niekde pokles ekonomiky, celková recesia nemusí byť taká hlboká ako v roku 2008.

Vráťme sa k brexitu. Aké riešenie považujete za najmenej škodlivé pre európsku ekonomiku?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy banky, Brexit, ECB, obchodná vojna