Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Peniaze na šport sú stále najmä v rukách politikov a úradníkov

Do športu by malo ísť od budúceho roku viac peňazí. Také sú predstavy poslancov za SNS Dušana Tittela a Tibora Jančulu, poslankyne Irén Sárközy z Mosta-Híd a Martina Glváča zo Smeru-SD. Posledný májový deň predložili do parlamentu zákon o Fonde na podporu športu. Ministerstvo školstva má dať do fondu každý rok najmenej 20 miliónov eur.

13.06.2019, 19:00 | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Centralizácia alebo autonómia?

Predkladatelia argumentujú, že záväzok zriadiť takýto verejnoprávny fond, z ktorého by sa podporoval šport, je vo vládnom programe. Fond má byť podľa poslancov „nástrojom na centralizáciu zdrojov a kontrolu financovania športu na centrálnej úrovni“.

Zároveň však tvrdia aj to, že fond je „ďalším krokom, ktorý významným spôsobom reflektuje autonómiu v športe“. Znamená teda fond centralizáciu financovania alebo posilnenie autonómie v riadení športu?

Kritikom návrhu sa nepáči, že zákon predkladajú poslanci, ktorí opäť obišli riadne medzirezortné pripomienkové konanie. Takýmto spôsobom sa podľa nich opäť vraciame k systému tvorby pravidiel v športe „zhora“. A to nie je dobré, keďže sa tým popiera podstata autonómie športu a športovej obce.

K návrhu zákona o Fonde na podporu športu neprebehla takmer žiadna verejná diskusia 

Prokurátor Generálnej prokuratúry SR, športovec a člen Učenej právnickej spoločnosti (UčPS) Peter Sepeši viedol pracovnú skupinu, ktorá v rokoch 2014 a 2015 pripravovala návrh zákona o športe. Porovnal prípravu návrhu zákona o športe so zákonom o fonde.

Súčasťou prípravy zákona o športe boli dva ročníky konferencie Šport a právo, verejné diskusie a anketa o potrebách športu, do ktorej sa zapojilo päťtisíc ľudí zo športovej obce, a desiatky stretnutí so zväzmi a s konzultantmi ku konkrétnemu paragrafovému zneniu alebo jeho parciálnym riešeniam. Okrem diskusie na konferencii Šport a právo 2017 organizovanej UčPS v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom nebola k návrhu zákona o Fonde na podporu športu žiadna verejná diskusia.

Hlavné slovo správnej rady

Z fondu sa majú podporovať projekty športu detí a mládeže, športu pre všetkých aj zdravotne znevýhodnených. Fond sa však bude venovať aj otázke športových poukazov pre mládež, dokonca môže dofinancovávať vrcholový šport a športovú reprezentáciu Slovenska.

Ešte tento rok by mal rezort školstva poskytnúť na prevádzku fondu 200-tisíc eur. Mala by ho riadiť správna rada, zložená z predsedu a ôsmich členov, ktorých bude menovať vláda. Kontrolným orgánom fondu by mala byť dozorná rada, ktorú vymenuje ministerka školstva.

Neprehliadnite

Bude sa skladať z predsedu a štyroch členov, z ktorých jeden bude vymenovaný na návrh Slovenského paralympijského výboru a jeden na návrh Slovenského olympijského a športového výboru. Fond bude mať odborné komisie, ktoré budú správnej rade predkladať návrhy na financovanie projektov. 

Žiadať o dotáciu bude môcť športovec, športový odborník, organizácia alebo obec. Fond zverejní na webe výzvu na predkladanie žiadostí o podporu projektu najmenej jeden mesiac pred termínom ich doručenia. O poskytnutí príspevku rozhoduje správna rada do 60 dní odo dňa doručenia úplnej žiadosti na základe odporúčania odbornej komisie.

Rada bude rozhodovať aj o

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy SNS, šport