Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z energetických štítkov vypadnú plusy, zostanú len písmená

Pri rozhodovaní o kúpe spotrebičov sa doteraz viacerí opierajú o informácie uvedené na energetických štítkoch, ale už si budeme musieť zvykať na nové označenie aj vzhľad. Európska únia (EÚ) sa vracia ku kategorizácii produktov škálou od A po G a vypúšťa označovanie pridanými znamienkami plus.

18.06.2019, 19:10 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Na štítkoch sa objavia QR kódy, ktoré poskytnú zákazníkovi dodatočné informácie o spotrebičoch. Nové pravidlá začnú platiť od marca 2021. Brusel od nich očakáva sprehľadnenie ponuky spotrebičov na trhu. Podľa interných odhadov Európskej komisie (EK) usporia nové štítky do roku 2030 celkovo 38 terawatthodín koncovej energie ročne, čo zodpovedá ročnej spotrebe elektriny v Maďarsku.

Neprehľadné označovanie

Energetický štítok EÚ sa používa od 90. rokov minulého storočia. Na začiatku označovania bola väčšina modelov spotrebičov zaradená v najnižších triedach. Vďaka technologickému pokroku situácia dospela k tomu, že veľa výrobkov zodpovedá najvyšším triedam, označeným písmenom A s prídavkom jedného až troch plusov, ktoré sa dostali na štítky v roku 2010, a v najnižších triedach nie je zaradený žiadny výrobok (v niektorých prípadoch dokonca ani v triede A). Používa sa stupnica od A+++ po D. V minulosti existovali aj triedy E, F a G, no v súčasnosti už neexistuje druh spotrebiča v týchto triedach, ktorého predaj by bol povolený.

Neprehliadnite

Súčasná klasifikácia spotrebiteľom orientáciu na trhu neuľahčuje. Naopak, ťažšie sa im rozlišuje medzi spotrebičmi s najlepšími vlastnosťami. Môžu si napríklad myslieť, že ak si kúpia výrobok triedy A+, dostanú jeden z najúčinnejších na trhu, hoci v skutočnosti môže ísť o priemerný alebo dokonca najmenej účinný produkt. Napríklad chladničky sa môžu predávať, len ak spadajú do triedy A+ až A+++.

Už len písmená

Brusel chce spotrebiteľom uľahčiť porovnávanie výrobkov, preto sa rozhodol ponechať do budúcnosti na štítkoch iba triedy A (najúspornejší výrobok) až G (najmenej úsporná trieda). Komisia tak reaguje na situáciu, keď väčšina spotrebičov patrí do najvyšších energetických tried a spotrebitelia strácajú prehľad o ich reálnej energetickej efektivite.

Stupnica bude jednotná pre všetky druhy spotrebičov. „Je to pozitívny krok, keďže sa už väčšina výrobkov posunula do najvyšších tried a dopĺňaním ‚plusiek‘ sa znížila prehľadnosť,“ hovorí marketingový manažér predajcu elektroniky Nay František Vámoši. Finálne znenie nariadení pre nové energetické štítky prijala EK v marci.

Súčasné spotrebiče nová kategorizácia „degraduje“. Ich zaradenie sa prepočíta novými vzorcami. „Predpokladá sa, že súčasné najúspornejšie spotrebiče sa budú pohybovať niekde v triedach C až D,“ cituje portál Peníze.cz generálneho riaditeľa Združenia európskych výrobcov domácich spotrebičov Applia CZ Radka Hacaperku. Písmená A a B tak budú nachystané pre ešte lepšie, teda úspornejšie spotrebiče.

Podľa F. Vámošiho môže byť nevýhodou nových energetických štítkov rozsah tried – je otázne, či ich nebude málo: „Ak budú normy pre výrobcov prísne, v jednom momente môže byť väčšina výrobkov iba v pár energetických triedach.“ Naopak, ak budú normy dosiahnuteľné ľahšie, v prípade dosiahnutia limitov pre najlepšiu triedu opäť hrozí, že sa kategórie rýchlo „minú“.

Zapojí sa smartfón

Novinkou na energetických štítkoch bude

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika TREND + výzvy v energetike