Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské poisťovne už okúsili chudobnejšie časy

Pre poisťovne nepatril minulý rok k tým najlepším. Kým v roku 2017 im podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) narástol čistý zisk o 8,6 percenta, vlani im, naopak, klesol o 1,6 percenta a dosiahol 176 miliónov eur. Hlavným faktorom jeho poklesu bolo zníženie finančného výsledku – medziročne o päť percent. Finančný výsledok hovorí o tom, ako poisťovne narábali s rezervami a ako ich dokázali zhodnocovať. Vlani sa hodnota investovaných aktív precenila smerom nadol.

26.06.2019, 05:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Poisťovniam klesol aj technický výsledok v neživotnom poistení, ktorý zaznamenal prepad až o 22 percent. Technický výsledok prezrádza, ako sa poisťovni darilo hospodáriť. Predstavuje teda rozdiel medzi prijatým poistným a vyplateným plnením spolu s ďalšími nákladmi.

„Na druhej strane, technický výsledok v životnom poistení (okrem investičného životného poistenia) naznačoval medziročný rast, ale len vďaka neštandardným účtovným vplyvom. Bez nich by aj táto zložka zisku zaznamenala zníženie, čím by čistý zisk sektora klesol ešte výraznejšie,“ informovala NBS v Správe o finančnej stabilite.

Neprehliadnite

Aj vlani si najvyšší zisk zo všetkých poisťovní pripísala Allianz – Slovenská poisťovňa. Druhá Kooperativa za ňou zaostáva vo výške zisku takmer o 40 miliónov eur. Tieto dve poisťovne spolu vytvorili zisk presahujúci 112 miliónov eur, čo sú takmer dve tretiny zisku celého poistného trhu.

Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Komunálna poisťovňa so stratou 1,946 milióna eur. Ešte pred rokom pritom bola v zisku 5,79 milióna eur. So stratou 142-tisíc eur skončila aj poisťovňa Union. V porovnaní s rokom 2017, keď vykázala stratu presahujúcu milión eur, si však polepšila.

Menej solventné

Poisťovne si pohoršili aj v ukazovateli solventnosti. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika TREND TOP vo finančníctve