Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Finančné domy boli vlani lačnejšie po vkladoch, a tak rástli viac

Dostatok práce, rastúce disponibilné príjmy a väčšia opatrnosť pri investovaní boli dôvodmi, pre ktoré banky aj v minulom roku profitovali z rastúcich vkladov svojich klientov. Slováci sa síce pomaly učia presmerovať časť voľných prostriedkov aj do fondov, no v tomto trende poľavili a banky, ktoré boli lačnejšie po vkladoch kvôli zdrojovému krytiu aktívnych operácií, zostali ich hlavným prístavom. Priaznivé ekonomické časy pocítili aj v podnikovej klientele. Ich tržby robustne rástli a nárast preto zaznamenali aj podnikové depozitá. Likvidná medzera v bankách sa napriek tomu zväčšuje, dôvodom je silné úverovanie.

25.06.2019, 05:04 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Obyvatelia vkladajú

Predminulý rok bol ešte rokom, keď sa v tunajších bankách zmiernil prílev pro- striedkov od obyvateľstva. To si vtedy vo väčšej miere než inokedy vyberalo pre svoje investície fondy, na ktoré ho pre lepšiu schopnosť zarábať na poplatkoch nabádali samotné finančné domy.

Ľudia vtedy viac prostriedkov nasmerovali aj do podnikových dlhopisov. Lenže už v roku 2018 bolo emisií podnikových dlhopisov podľa centrálnej banky menej a čistý predaj podielových fondov predávaných na Slovensku skĺzol takmer na polovicu. Prílev bankových depozít od retailovej klientely sa opäť vyšvihol takmer o sedem percent a hodnotou 2,4 miliardy eur sa priblížil k tomu, čo ľudia do bánk vložili pred dvomi rokmi.

Vklady rástli hlavne vo veľkých bankách, kde stúpli medziročne takmer o deväť percent, stredne veľké a malé banky sa po predchádzajúcom stratovom roku stabilizovali, keď zaznamenali pokles vkladov len o desatinu percenta. Pobočky zahraničných bánk podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) vyriešili problém s úbytkom vkladov, ktorým trpeli predvlani, a v lanskom roku ich vyšvihli takmer o dvanásť percent.

Neprehliadnite

Slabšie stavebné

Prílev zdrojov zaznamenali aj stavebné sporiteľne, hoci nie taký, na aký boli zvyknuté. Najmä december, ktorý býva pre sporiteľne, čo sa týka vkladov, kľúčový, bol slabší a dosiahol zhruba dvojtretinový obvyklý výkon. Kým v predchádzajúcich rokoch boli stavebné sporiteľne zvyknuté na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP vo finančníctve

Diskusia (0 reakcií)