Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

My sme tu doma! No to nie je dôvod, prečo máme vyhrať zápas

19.06.2019, 08:49 | Matej Horňák | © 2019 News and Media Holding

Názor | Celkom prvý príspevok na začiatku školského roka som napísal o mojom rozhodnutí študovať na vysokej škole na Slovensku. Na sociálnych sieťach vyvolal búrlivú diskusiu o hlavnej myšlienke toho textu, o mizivých ambíciách a premrhanom talente na slovenských vysokých školách.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

V prvom rade musím vyjadriť hlasný nesúhlas s týmto tvrdením. Hovoriť, že každý, kto ostane na Slovensku, premrháva svoj talent, je veľký omyl.

Nehovorím o sebe, ale o desiatkach šikovných a motivovaných mladých ľuďoch a početnej skupine rovnako motivovaných pedagógov, ktorí vynakladajú všetku snahu na zhodnotenie svojho potenciálu či potenciálu svojich študentov.

Iná veľká skupina ľudí pochopila môj text ako útok na tých, ktorí si vybrali pre svoje štúdium zahraničie. Čo bol ďalší omyl. Každý z nás sa o štúdiu rozhoduje s najlepším vedomím a svedomím, hľadá pre seba to najlepšie.

Neprehliadnite

Aj ja osobne som toto leto odštartoval v zahraničí. Pracujem s jednými z najlepších rakúskych (ale aj slovenských) ekonómov na Industriewissenschaftliches Institut vo Viedni. Ide síce o  malú organizáciu s niekoľkými ľuďmi, no o to viac tam vládne príjemná rodinná atmosféra, z ktorej cítiť, ako veľmi inak funguje svet výskumu – a ešte aj v zahraničí.

Napriek tomu, že som Slovákom zo slovenskej univerzity, necítim žiadne predsudky či opovrhnutie mojou školou. Naopak, komunikujú so mnou ako s rovnocenným „kolegom“, so všetkou zodpovednosťou, právami aj povinnosťami.

Aj to by som chcel uviesť ako jeden z dôkazov, že nie som vôbec proti zahraničiu či vycestovaniu – práve naopak. Život v zahraničí vám ukáže, ako svet dokáže fungovať, ale aj nefungovať. Akí iní sú ľudia, zvyky, firmy a kultúra. Každý, komu to situácia dovolí, by mal aspoň na nejaký čas skúsiť život mimo Slovenska. Nie preto, že je nám tu hrozne. Je nám tu tak, ako si sami urobíme.

Život v zahraničí vám ukáže, ako svet dokáže fungovať, ale aj nefungovať

Dôvodom je, že investícia do seba a do svojho rozvoja má najväčšie výnosy, najmä cez zahraničné skúsenosti. Nebáť sa jazyka, nebáť sa samostatnosti, nebáť sa nového. Najdôležitejší predpoklad však je, aby ste si nadobudnuté zručnosti a schopnosti nenechali len pre seba a vrátili sa domov.

Dovolím si zneužiť toľko kritizovaný pokrik z našich nedávnych majstrovstiev sveta: „My sme tu doma!“ Áno, sme. No to nie je dôvod, prečo máme vyhrať zápas. To je dôvod, prečo nám má záležať na tom, ako ten náš slovenský svet okolo nás vyzerá.

Autor je poslucháč Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 24/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Názory, Použi rozum, stĺpček Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.