Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo sa darí fintechom v Izraeli

22.06.2019, 05:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Polovicu izraelského exportu tvoria technológie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, farmácie či online nakupovania.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma

Alon Cohen, zakladateľ a bývalý šéf softvérovej firmy CyberArk, zameranej na kybernetickú bezpečnosť, nevyzerá ako milionár. Firma, ktorú zakladal pred dvoma dekádami, však vlani dosiahla tržby viac ako 340 miliónov dolárov.

V elitnej jednotke

Už ako desaťročný prišiel o otca. „Rýchlo som pochopil, že musím byť nezávislý,“ rozpráva izraelský podnikateľ. V mladosti obľuboval futbal aj počítače a tie si napokon vybral. Po strednej škole pôsobil sedem rokov v elitnej vojenskej jednotke a venoval sa najmä IT bezpečnosti. Už ako 25-ročný riadil v armáde tím programátorov, z ktorých neskôr zostavil základ svojej firmy.

Na nápad venovať sa kybernetickej bezpečnosti prišiel prozaicky. „Na vojne som písal zaľúbené listy jednej Britke. Niekto sa nabúral do môjho počítača, ktorý bol v bezpečnej vojenskej sieti. Vytlačil moje e-maily a dal ich kolovať. Vtedy som pochopil, že aj zabezpečená vojenská sieť má problém,“ spomína A. Cohen.

Neprehliadnite

Dva roky písal softvér na odhaľovanie hackerov v pivnici svojho domu a prototyp dokončil na konci roku 1998. Firmu nazval CyberArk, čo je podľa neho niečo ako Noemova archa v kybernetickom priestore.

Startup založil so spolužiakom zo strednej školy Udim Mocadym, ktorý firme šéfuje dodnes. „Dôležité je vybrať si partnera v podnikaní a ja som si vybral výborne. Budovanie firmy je ako šliapanie do hôr v Nepále,“ dodáva A. Cohen.

Sťahovanie do USA

Postupne najímal čoraz viac ľudí a vylepšoval prototyp softvéru. Nemali však zákazníkov. Izrael je malý trh a ani lokálne banky im nechceli požičať na expanziu. Rozhodol sa, že firmu presťahuje do amerického Bostonu. Bolo to praktickejšie, v Izraeli bolo vtedy pri zakladaní firmy veľa byrokracie, v USA to bolo jednoduchšie.

„Nevedel som dobre po anglicky, ale môj partner ju ovládal plynule. Navyše som mal napríklad pri zariaďovaní kancelárie kultúrny šok,“ spomína podnikateľ. Jeho americká manažérka chcela drahší nábytok, on lacnejší, keďže firma sa len rozbiehala. „Nechápal som, že pracovným stolom a nábytkom v USA musím firmu aj reprezentovať,“ dodáva dnes A. Cohen s úsmevom. Napokon aj tak kúpil ten lacnejší nábytok.

Zdroj: Jozef Ryník

Ich bezpečnostný softvér sa začal

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Súvisiace články

Úspešný fintech? Väčšinou ho kúpi banka

Úspešný fintech? Väčšinou ho kúpi banka Rozhovor

Banky pochopili, že ak chcú prežiť, nemôžu sa brániť spolupráci s technologickými nováčikmi, tvrdí riaditeľ digitálneho bankovníctva Slovenskej sporiteľne

NBS otvorila inovačný hub pre fintechy

Plast nad zlato. Kto sa nabalí na zálohovaní

Rast úverov obyvateľstvu začína mať trhlinky

Investor v lučeneckej CBA sa nadychuje na expanziu s Kačkou

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.