Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predkrízové úrovne v lízingu stále nedosahujú stroje a nákladiaky

19.06.2019, 08:49 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

Vlani sa síce po dekáde biznis lízingových firiem dostal na úroveň spred krízy, ale zatiaľ nie pri všetkých komoditách.

 • Tlačiť
 • 0

Do predkrízových úrovní sa dostali najmä pri financovaní vozidiel, čo tvorí jadro ich biznisu. Aj to navyše dosiahli len pri osobných a úžitkových autách, lebo v kategórii nákladiakov, ktorá im narobila v ťažkých časoch najviac starostí, ešte stále mierne zaostávajú. Biznis starých čias nedosiahli ani pri financovaní strojov a zariadení.

Zabalené stroje

Dôvod, prečo sa lízingové spoločnosti ľahšie vyrovnali rekordným číslam pri financovaní osobných automobilov, je jeho rýchlejšia obratovosť. Firmy a v menšej miere aj spotrebiteľa obmieňajú autá či vozové parky častejšie než napríklad strojové vybavenie. Stroje musia slúžiť dlhšie, aby sa investícia do nich vrátila.

Navyše, ešte stále mohli niektoré podniky svoje stroje len „vybaľovať“. Ako vysvetľuje šéf Asociácie leasingových spoločností SR Richard Daubner, keď nastúpila kríza, viaceré podniky mali pripravené nové zariadenia. No ani ich nevybalili, pretože bolo jasné, že nebudú uspokojovať taký dopyt ako dovtedy a budú sa musieť zmieriť s fungovaním v horších ekonomických podmienkach. No neskôr, keď prišiel správny čas, mali nové stroje pripravené, nemuseli ich získavať nanovo. „To svojím spôsobom odsunulo investície na neskôr,“ poznamenáva. S ohľadom na pozitívne naladené podniky zatiaľ neočakáva útlm v investíciách, a tak by sa podľa neho mohlo dariť aj lízingu strojov či zariadení. Vlani bola táto komodita ťahúňom celého lízingového trhu s medziročným rastom presahujúcim šestnásť percent. Najviac smerovalo do strojárstva a stavebníctva, naopak, mierny medziročný výpadok ukázali potravinári. Pod úrovňou silného predkrízového roka 2008 bol vlani lízing strojov a zariadení stále približne o pätinu menší.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP vo finančníctve

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.