Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rast úverov obyvateľstvu začína mať trhlinky

Opatrenia NBS aj postupné nasycovanie trhu spomalia rast v retailovom úverovaní.

25.06.2019, 19:00 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Úverovanie obyvateľstva dosiahlo na Slovensku v minulom roku jeden zo svojich vrcholov. Hoci banky rozprúdili medzi ľudí 3,4 miliardy retailových úverov, čo bola podobne vysoká suma ako rok predtým, predsa len to bolo o čosi iné než pred rokom.

Objem úverov už nerástol tak rýchlo ako predvlani, rast sa zmiernil na 10,3 percenta. Aspoň o relatívne miernejšie napredovanie sa svojimi opatreniami postarala najmä Národná banka Slovenska (NBS). Už dlho varuje, že Slováci sa zadlžujú nadmerne a úvery treba korigovať. Vlaňajší rast bol už siedmy rok za sebou najrýchlejší v Európskej únii s náskokom dvoch percentných bodov oproti druhej najrýchlejšie sa úverujúcej krajine Litve.

Neprehliadnite

Rôzna rýchlosť

NBS potrebovala umierniť rast úverov a ohlásila novú sériu sprísňovania pri posudzovaní bonity klientov. Od júla sa postupne začal zavádzať limit na pomer dlhu k ročným príjmom aj obmedzovanie veľkých hypoték. Aj keď najprv začali obmedzenia zhruba len kopírovať zvyklosti na trhu a až postupne sa reálne sprísňujú (zavádzali sa kvartálne, v tomto roku príde zmena až po polroku), ľudia cítili potrebu „predzásobiť sa“ za starých podmienok.

Preto banky dva mesiace pred letnými prázdninami zažívali podobnú situáciu ako v roku 2016, keď sa uvoľnili podmienky refinancovania, nestíhali spracúvať žiadosti a úverári chodili do práce v niektorých bankách aj cez víkendy. Podľa NBS v druhom kvartáli tohto roka išli na 75 percent výkonu rovnakého obdobia refinančného roku 2016.

Nové úvery obyvateľstvu 1/2
(mil. eur)
Nové úvery obyvateľstvu 1/2
Pozn: Prima banka v prehľade chýba, nedodala údaje
PRAMEŇ: TREND Analyses

Ešte vlani v lete banky úverovali na vysoké obrátky, lebo sa čerpali úvery dohodnuté skôr. No potom prišlo postupne spomalenie a najmä december bol už oveľa slabší než v predchádzajúcom roku. Bol dokonca slabší než pred dvomi rokmi.

Situácia na trhu sa postupne mení. Banky síce naďalej

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP vo finančníctve

Diskusia (0 reakcií)