Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sprostredkovatelia zviedli boj s reguláciou

Sprostredkovatelia vlani zviedli veľký súboj so štátom o vlastné živobytie. Z pôvodného návrhu ministerstva financií, ktorý mal výrazne okresať ich provízie, zostalo nakoniec torzo. Finanční agenti sa tak nemusia báť výrazného poklesu svojho príjmu.

26.06.2019, 16:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Ministerstvo financií chcelo pôvodne zregulovať odmenu pre sprostredkovateľov pri úveroch i pri poistkách. Okrem maximálnej výšky provízie navrhovalo ich postupné vyplácanie. To by bolo pre mnohých, ktorí majú sprostredkovanie ako hlavný zdroj príjmu, likvidačné.

Ak by im zrazu mesačný príjem klesol na tretinu ich pôvodného zárobku, pravdepodobne by si väčšina hľadala nové zamestnanie. Niektoré spoločnosti odhadovali, že keby parlament schválil pôvodný návrh na okresanie odmien, svoju profesiu by zavesili na klinec až dve tretiny sprostredkovateľov.

Neprehliadnite

Ministerstvo najprv postupné vyplácanie provízií pri úveroch začalo zjemňovať, napokon toto obmedzenie z výslednej podoby zákona vypustilo. Provízie z hypoték tvoria pri väčšine sprostredkovateľov podstatnú časť ich príjmu.

Napriek tomu, že zákon postupné vyplácanie v súčasnosti nevyžaduje, mnohé siete už pomaly prechádzajú na postupné vyplácanie odmien. Deje sa to predovšetkým pri poistkách. Pretože nedostanú peniaze naraz, zabezpečia sa na dlhší čas dopredu. A vďaka tomu, že tento prechod nie je náhly, neklesne im výrazne ani ich súčasný príjem.

Zmeny v poistkách

Regulácia sa dotkne len investičného životného poistenia, finanční agenti ju pocítia nepriamo. Zákon totiž nestanovuje maximálnu províziu či jej postupné vyplácanie, ale poisťovne budú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika TREND TOP vo finančníctve