Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Švajčiarsky podnikateľ roka: Inovácie vyriešia problémy ľudstva

30.06.2019, 19:00 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Ako dieťa sa Christian Brönnimann (53) chcel stať astronómom. Hviezdy ho vždy fascinovali. Nakoniec sa stal fyzikom.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Podnikanie

Kľúčovým v jeho kariére v Inštitúte Paula Scherrera vo švajčiarskom Villigene bolo desať rokov, počas ktorých so svojím tímom vyvíjal röntgenový detektor. Laicky pôsobí ako obrovský mikroskop a jeho úlohou je zachytiť štruktúru proteínov a makromolekúl. Pred trinástimi rokmi Ch. Brönnimann z vedeckého inštitútu odišiel a založil si vlastnú firmu.

Jeho Dectris je dnes svetovým lídrom vo vývoji röntgenových detektorov. Prístroje Dectrisu umožňujú vo vysokom rozlíšení a extrémne rýchlo (10-tisíc fotografií v priebehu sekundy) odhaliť detailnú štruktúru proteínov, ktoré stáli za vírusom zika a malárie. Na základe týchto dát v minulosti vedci vyvinuli účinné protilátky. Nedávno sa zasa vďaka zariadeniam firmy Ch. Brönnimanna určili štruktúru enzýmu, ktorý sa „živí“ plastmi.

Ten môže v budúcnosti pomôcť znížiť znečistenie plastmi. So sympatickým vedcom sme sa rozprávali v Monte Carle, kde začiatkom júna odovzdávali ocenenie Svetový EY Podnikateľ roka. Ch. Brönnimann získal toto ocenenie vo švajčiarskom národnom kole.

Neprehliadnite

Pred dvoma rokmi vypuklo v rozvojových krajinách ochorenie zika a práve prístroje vašej firmy umožnili vedcom vyvinúť vakcínu. Čo tomu predchádzalo?

Zariadenia predávame najlepším výskumným inštitúciám na celom svete, ktoré ich aplikujú v rôznych výskumných experimentoch. Vedci vďaka našim prístrojom odhalili štruktúru 40 percent nových proteínov. Keď sa v roku 2016 konala olympiáda v Brazílii, zika trápila nielen usporiadateľskú krajinu, ale už dlhšie aj ďalšie krajiny Latinskej Ameriky. Do výskumu bola zapojená skupina francúzskych vedcov, ktorá na vakcíne pracovala. Dodali sme im nový prístroj – rýchlejší a s vyšším rozlíšením. Umožnil im po prvýkrát nahliadnuť na to, ako vyzerá štruktúra vírusu zika, čo im v konečnom dôsledku výrazne pomohlo vyvinúť vakcínu. Samozrejme, výskum pokračuje, ale týmto príkladom som chcel naznačiť, že je zásadné vírus definovať a vidieť, aby sa naň následne našlo účinné riešenie.

Cítili ste osobné zadosťučinenie?

Som fyzik a vyvíjať prístroje, ktoré umožňujú vedcom skúmať nové veci, považujem za

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Podnikanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.