Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cenami ovenčený Kozí vŕšok je späť. Uhradil dlhy a pridáva nové produkty

Keď pred ôsmimi rokmi rozbehol Martin Gračka doma na Slovensku inovatívny syrársky koncept Kozí vŕšok, výrazne ním rozčeril hladinu tunajšieho tradičného syrárstva. Tento bývalý ekonóm a právny poradca z globálnych poradenských firiem i newyorského sídla OSN postavil pri liptovskej Ivachnovej, hneď vedľa frekventovanej diaľnice, nielen syráreň, ale aj štýlovú reštauráciu, minizoo a benzínku. Takéto centrá sú známe skôr zo západoeurópskych diaľnic.

09.07.2019, 05:13 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

A to sa ešte jeho kozie, ovčie i kravské syry dostali nielen do všetkých domácich sietí supermarketov, ale rýchlo sa stali aj najoceňovanejšími slovenskými syrmi s medailami z najprestížnejších svetových súťaží World Cheese či Great Taste.

Keď TREND pred rokom zverejnil, že firma Leonteus, ktorou M. Gračka zastrešuje syrársky biznis, upadla do dlhov na daniach i odvodoch a už dlhšie kopí aj účtovné straty, nevrhalo to na ňu až také dobré svetlo. V súčasnosti sa však dá povedať, že to najhoršie má syrársky startup za sebou a dokonca sa zasa vzmáha.

Nielenže svoje dlhy výrazne znížil a za vlaňajšok sa posunul do zisku, navyše ešte viac zvýrazňuje svoj záujem o inovácie. Z mlieka už nevyrába iba syry či jogurty, ale na jeseň uvedie na trh nové mliečne doplnky podporujúce imunitu.

Razantné vymazávanie dlhov

Napĺňa sa to, čo M. Gračka avizoval pred rokom. Že to síce nebude jednoduché, ale svoju spoločnosť chce priviesť späť do pokojnejších vôd.

Ešte nedávno to s firmou Leonteus vyzeralo ešte dramatickejšie než pred rokom. Teda aspoň podľa registrov dlžníkov voči štátu. Pred polovicou júna pri ich firme svietili výrazne robustnejšie dlhy oproti tým, na ktoré TREND upozornil minulé leto.

Dlžoby na sociálnych a zdravotných odvodoch za zamestnancov sa jej nafúkli z 22-tisíc na 64-tisíc eur. A dlhy na daniach sa Leonteusu posunuli zo 71-tisíc na 117-tisíc eur.

Reportér TRENDU v tejto súvislosti ihneď kontaktoval M. Gračku. Doklady, ktoré týždenníku následne rýchlo predložil, jasne ukázali, že už začiatkom júna rozbehol podnikateľ veľké splácanie dlhov syrárskej firmy. V registroch dlžníkov sa zmeny prejavia až neskôr, pretože sa aktualizujú s istým odstupom.

Z bankových výpisov Leonteusu spred mesiaca však jasne vyplýva, že svoje podlžnosti na zdravotných odvodoch uhradil v plnej miere a z meškajúcich sociálnych odvodov mu zostalo posledných 12-tisíc eur.

Firma začiatkom júna výrazne znížila aj svoje daňové nedoplatky. Tie jej klesli na 55-tisíc eur. A dorovnávanie dlhov má ešte pokračovať. „Postupne vyrovnáme všetky svoje splatné záväzky voči prednostným veriteľom. V krátkom období, zhruba do konca leta, dokončíme celý proces,“ dodáva M. Gračka. Dodáva, že syrársky startup dokonca zrýchľuje splácanie investičného úveru od jedinej banky, ktorá ho financuje, štátnej Slovenskej rozvojovej a záručnej banky.

Len dva roky ziskov
(ako hospodári firma Leonteus)
Len dva roky ziskov
Celoročná produkcia podniku: 1,2 mil. jogurtov, 700-tis. syrov
PRAMEŇ: TREND

„S bankou sme sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Podnikanie