Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mihál: Opatrenia koalície sú nespravodlivé. Mnohé sa však nebudú dať zrušiť

08.07.2019, 19:00 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

Jozef Mihál má ambíciu byť opäť ministrom práce a chce ešte väčšie zníženie daní, než ponúka sociálny balíček.

 • Tlačiť
 • 20

Rubrika

Ekonomika

Podpredseda mimoparlamentnej strany Spolu vníma predvolebné sociálne opatrenia vlády ako čisté zúfalstvo a upozorňuje na ich absurdné dôsledky. Zvýšený rodičovský príspevok nielenže zníži celkový príjem najchudobnejších rodín, ale zároveň zlikviduje záujem o príspevok na starostlivosť o dieťa, čím sa ešte viac prehĺbi diera v štátnom rozpočte.

V roku 2017 ste sociálny balíček vlády označili za nepožívateľnú zmes politického marketingu. Teraz je to inak?

Dnes je to už čisté zúfalstvo. Je jasné, že táto vládna koalícia končí a nepomôže jej už žiadny balíček. Je len veľká škoda, že sa takto ešte prehĺbi deficit štátneho rozpočtu, ktorý pôvodne mal byť konečne vyrovnaný. Je však jasné, že sa to nepodarí a diera bude zhruba jedno percento, čiže sme tam, kde sme boli pred tromi-štyrmi rokmi.

Nie sú tam aj nejaké dobré veci? Napríklad zníženie sadzby dane pre firmy s obratom do stotisíc eur?

Ak dovolíte, najprv by som v daňových otázkach začal zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane pre fyzické osoby. Vo výsledku tak ľudia budú platiť nižšiu daň, čo oceňujeme. V našom programe dokonca nájdete návrh, aby nezdaniteľná časť kopírovala výšku minimálnej mzdy po odrátaní sociálnych odvodov. Takže ak je dnes minimálna mzda 520 eur, nezdaniteľná časť by mala byť zhruba na úrovni 450 eur mesačne. To je ešte viac, ako dnes navrhuje Most-Híd v rámci sociálneho balíčka. Háčik je však v tom, že nemôžete len tak prísť a hodiť nejaký návrh na stôl.

Čo vám tam konkrétne chýba?

Nie je to koncepčne pripravené, nie je to vládny návrh, neprešlo to cez medzirezortné pripomienkové konanie a nemohli sa k tomu vyjadriť samosprávy, ktoré to teraz robia dodatočne.

Samosprávy namietajú, že im to zoberie z rozpočtov 150 miliónov eur ročne. Vaša strana by však išla touto cestou ešte razantnejšie. Stojíte teda v tomto spore na strane Mosta-Híd?

Nie, my sme sa pri hlasovaní o tomto návrhu zdržali. Druhým dychom totiž dodávame, že financovanie samospráv by sa malo nastaviť inak. Ich podiel by sa mal vypočítavať z daňového mixu, nielen z dane z príjmov fyzických osôb. Mali by teda dostať určitú časť aj z dane právnických osôb, DPH a zo spotrebnej dane. Potom by ich zníženie dane pre fyzické osoby tak výrazne nepostihlo. Zároveň by však každému zodpovednému politikovi mala v takejto situácii blikať kontrolka, ktorá mu pripomenie, že jeho ambíciou by mal byť vyrovnaný rozpočet. Takže ak chcete znížiť nejaké dane, treba sa zamyslieť nad tým, či vieme škrtnúť aj nejaké štátne výdavky alebo prísť s nejakými inými daňami.

Aké nové dane by ste chceli zaviesť vy?

Určite budeme v

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 20

Rubrika Ekonomika

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.