Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo musia komerčné poisťovne nahrádzať zdravotné

Zdravotná starostlivosť nie je pre pacientov lacná. Napriek tomu, že si platia zdravotné odvody, musia doplácať za vyšetrenia, liečbu aj lieky. Zo súkromných zdrojov ide ročne do sektora zhruba jedna miliarda eur. Detailnú štruktúru, kam presne a za čo, doteraz nikto neukázal.

05.07.2019, 12:00 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Populistickí politici pritom často hovoria, že Ústava Slovenskej republiky garantuje každému občanovi bezplatnú zdravotnú starostlivosť. V skutočnosti sa v nej tiež píše, že rozsah bezplatnej starostlivosti definuje zákon. Problém je, že doteraz si žiadna vláda netrúfla tento zákon vytvoriť, a tak nie je jasné, čo možno považovať za základnú a čo za nadštandardnú zdravotnú starostlivosť.

Neprehliadnite

Pretože nie sú legislatívne stanovené hranice, zdravotné poisťovne nemôžu vytvárať poistné produkty s cieľom pripoistenia nadštandardu. V dôsledku toho, hoci nielen toho, v sektore chýbajú zdroje. Zatiaľ čo peniaze ľudí, ktorí sú ochotní platiť za pocit, že o nich v prípade potreby bude čo najlepšie postarané, končia v komerčných poisťovniach.

Vypĺňajú dieru na trhu

Tie síce rovnako ako zdravotné poisťovne nemôžu vyberať peniaze za konkrétne zdravotné výkony, no dieru na trhu kompenzujú pripoistením, ktoré kryje dosah ochorení či úrazov. Za istú pravidelnú mesačnú platbu sa im v prípade poisteného plnenia vyplácajú prostriedky, za ktoré môžu uhradiť doplatky za lieky, kúpiť zdravotnícke pomôcky, nadštandardnú starostlivosť alebo izbu v nemocnici.

Napríklad Uniqa za zdravotné poistné a zdravotno-úrazové poistenie vybrala vlani 2,26 milióna eur. Klientom z toho na základe poistného plnenia vyplatila

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotné poisťovne