Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sú 20 hodín na nohách, ale stojí to za to

07.07.2019, 05:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Okrem kultúrneho vyžitia ponúka festival Pohoda rozličné gastronomické zážitky. Od cigánskej pečienky cez burgery, vegetariánske a vegánske jedlo, miešané panvice, špízy, varenú kukuricu či trdelníky. Stabilné miesto majú roky langoše. Manželia Ján a Zuzana Hudákovci sú medzi stánkarmi na festivale Pohoda neprehliadnuteľní vďaka miniatúrnemu retro karavanu. Langoše začali predávať pred deviatimi rokmi a odvtedy si vybudovali také meno, že ľudia sú ochotní čakať v rade aj dvadsať minút. Počas Pohody spia v noci priemerne dve až tri hodiny. Z akcie odchádzajú fyzicky vyčerpaní, ale psychicky nabití.

 • Tlačiť
 • 8

Skúsme robiť langoše

Nápad zaobstarať si karavan a začať robiť langoše vznikol pred jedenástimi rokmi na folklórnom festivale. „Dlho sme stáli v rade a manželovi napadlo, že by sme to mohli skúsiť aj my. On je zručný a ja som kreatívna,“ začína rozprávanie Zuzana Hudáková. Aj pozície v karavane majú striktne rozdelené. Kým Zuzana predáva, Ján „vyťahuje cesto“. Z drobných guľôčok sa snaží vyformovať placku, z ktorej sa na rozpálenom oleji stane langoš. Na to, ako urobiť správne cesto, museli prísť za jazdy.

„Pred jednou z prvých akcií sme sa venovali hlavne tomu, ako má vyzerať karavan, a akosi sme pozabudli na recept. Nakoniec sme ho urobili z obyčajnej kuchárskej knihy, ale bol hrozný. Nevedeli sme, v akom pomere tam treba pridať suroviny, koľko cesta treba. A tak sme pol hodiny predávali a pol hodiny sme mali zatvorené, lebo sme dorábali cesto,“ smeje sa Z. Hudáková.

Pomohla až skúsenosť z akcie v Handlovej, kde sa im prihovoril jeden zákazník a povedal, že tiež kedysi robil langoše. Pomohol a poradil im, aký pomer surovín je správny. A tak postupne začali ich langoše naberať vlastnosti, aké od nich očakávali.

„Robíme to desať rokov, ale aj tak nás niekedy langoše neposlúchajú. Cesto vie vždy prekvapiť, veľa záleží na teplote v karavane, keďže sa robí z kysnutého cesta,“ vysvetľuje J. Hudák. „Musíme ho robiť s láskou, vtedy je najlepší,“ dodáva.

Neprehliadnite

Nie je to práve „pohoda“

Keď sa Hudákovci prvý raz prihlásili na Pohodu, organizátori ich nevybrali. Záujem predajcov je vždy oveľa vyšší ako kapacita. Okrem manželov z Popradu je na festivale ešte jeden predajca langošov, no ten má aj brigádnikov a oveľa väčšie priestory. Hudákovci si všetko robia sami.

„Naša prvá Pohoda bola o život. Vtedy

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 8

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.