Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Murárski majstri online: Ako sa remeselníci presúvajú do smartfónov

Potrebujete postaviť plot v záhrade a bez skúseností to radšej sami neskúšate? Možno vám poradí sused z vedľajšej ulice. Ak nie, nasleduje „staré dobré“ googlenie. Lenže internet vyklopí desiatky výsledkov vyhľadávania. Koho si vybrať? Rozhodovať sa podľa ceny zvyčajne nejde, lebo často sa ju dozviete až po obhliadke. Skúšate telefonovať: tretina majstrov nezdvíha, tretina je na celé leto obsadená a z ostatných sa nakoniec často vykľujú remeselníci v štýle Pat a Mat. Takže sa začína ďalšie kolo googlenia.

14.07.2019, 05:00 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Možno je to až príliš pesimistický scenár, ale mnohí ľudia zažili všelijaké komplikácie pri hľadaní správneho majstra za primeranú cenu a v relevantnom termíne. Čo je v čase smartfónov a technológií živná pôda pre disruptívnu inováciu. Keď dokázali priniesť nový vietor do taxi a ubytovacích služieb, nemohli by efektívne prepájať zákazníkov aj s umeleckým kováčom a klampiarom?

Neprehliadnite

Kto mi poskladá šatník

Rozšírenie smartfónov s pripojením na internet sa postaralo o boom takzvanej gig ekonomiky. Gig je slangový výraz pre jednorazové vystúpenie hudobníka alebo iného umelca. Hlavnou črtou gig ekonomiky je časovo obmedzené využitie nejakých zdrojov či služieb.

Platformy ako TaskRabbit a Handy začali prepájať tých, ktorí nemali čas a technické prostriedky na menšie i väčšie práce rôzneho druhu, a tých, ktorí čas i prostriedky mali a chceli si privyrobiť. Na ilustráciu, hodnota TaskRabbitu sa v roku 2012, štyri roky od jeho spustenia, odhadovala na 150 miliónov dolárov. Nakoniec ho predvlani kúpila Ikea.

Podobné služby sa začali pred pár rokmi objavovať aj na Slovensku, napríklad stále fungujúca platforma Jaspravím. Platformová ekonomika však nie je len pomoc s montážou šatníkovej skrine. Môže fungovať aj ako nástroj na prepojenie zákazníkov s remeselníkmi z ľubovoľnej oblasti. Doteraz si tesári, maliari a murári museli vystačiť s rôznymi inzertnými portálmi. Vyskytlo sa aj pár pokusov s mobilnými aplikáciami, tie sa však poriadne ani nerozbehli. Paradoxne sa o rozbeh funkčnej platformy postarala firma, ktorú by človek v tomto segmente nečakal.

Zdroj: Maňo Štrauch

Kam sa podelo Rukie

Východoslovenská energetika (VSE) hľadala niečo, čo by

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Hopin

Diskusia (0 reakcií)