Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ázijský tlak prežili, teraz sa boria s vládnym zvyšovaním miezd

16.07.2019, 05:14 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

Ešte žije alebo skôr prežíva. Slovenská odevná výroba je ťažko skúšané odvetvie. Nepoložila ho lacná ázijská konkurencia, ktorá zaplavila trh, no doraziť ho môže politika vlády. „Najviac ma demotivuje, že polovicu zárobku musím odovzdať štátu, nie to, keď mám slabšie dva alebo tri mesiace.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Podnikanie

Čo sa týka papierovej byrokracie, ekonómka vo firme si trhá vlasy,“ hovorí Tomáš Múdry, majiteľ odevnej firmy Rutex z Drietomy pri Trenčíne. Nákladovo citlivý odevný sektor, v ktorom vymiera kvalifikovaná pracovná sila, ťažko nesie najmä razantný nárast minimálnej mzdy v posledných rokoch. Viacerí domáci vlastníci menších firiem sa obávajú, že keď to takto pôjde ďalej, slovenská odevná produkcia čochvíľa zanikne.

Ťažko skúšané odvetvie

Boli to zlaté časy. Začiatkom 90. rokov sa rozbehla drobná domáca odevná výroba. Začínajúci podnikatelia štartovali skromne a postupne rozširovali kapacity. Po páde socializmu bol na trhu hlad po spotrebnom tovare, a tak ani odbyt oblečenia rôzneho druhu nepredstavoval zásadný problém. Odevný biznis sa však časom začal kaziť a dnes je všetko inak.

Vrásky na čele majiteľov firiem prehĺbila lacná konkurencia z východných krajín. Aj slovenské textilky začali plniť úlohu pracovnej dielne pre zahraničných zákazníkov. Od konca roka 2008 skúšala odolnosť brandže hospodárska kríza, skresávanie kapacít a prepúšťanie.

Neprehliadnite

Posledné roky ju najviac trápi tlak na náklady spôsobený vládnou politikou. Zosilňuje ho najmä rast minimálnej mzdy, ktorá za posledné dva roky stúpla o dvadsať percent.

platy graf

Zdroj: Trend.sk

Zárobky šičiek patria k najslabším na trhu práce a každé zvýšenie platov zamestnávateľa zabolí. Odevné firmy s vlastnou výrobou i značkami napriek ťažkostiam silnejúci tlak zatiaľ absorbujú. Neraz sú to rodinné podniky, ktoré ťahajú biznis dlhé roky s tými istými zamestnancami.

Poznajú ich rodiny, životné príbehy a nie je pre nich jednoduché zatvoriť „krám“ a poslať ich na dlažbu. TREND navštívil tri menšie slovenské odevné firmy. Zaujímal sa, ako žijú, a pýtal sa majiteľov aj na to, vďaka čomu sa im darí presadiť na trhu v náročných podmienkach. 

pocet zamestnancov produktivita prace graf

Zdroj: TREND.sk

Čo pomáha prežiť slovenským odevníkom

 • segmentová špecializácia
 • veľkoobjemové zákazky
 • rodinný charakter firiem
 • odhodlanie majiteľov

Jedna z posledných pletiarní

Malý flexibilný výrobca odevov

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy odevný priemysel

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.