Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do fariem na Východe investuje po Kellnerovi aj právnik Krátky

Najbohatší Čech a miliardár Petr Kellner už roky v Rusku ovláda okrem finančných aktív či menšieho podielu v bani na drahé kovy aj agrárny veľkopodnik RAV-Agro, ktorý dnes hospodári na 66-tisícoch hektárov pôdy. Veľkú investíciu do agrárnych veľkopodnikov na východ od Slovenska má teraz na dlani aj právnik a podnikateľ z Košíc Daniel Krátky, ktorý v minulosti figuroval v rôznych ostrých sporoch o podniky, no posledné roky hovorí, že mu ide hlavne o obojstranne výhodné partnerstvá s domácimi farmármi.

12.07.2019, 05:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Kapitálovými injekciami vstupuje na Slovensku do finančne podvyživených družstiev, ktoré začleňuje pod svoju poľnohospodársku skupinu Slovenské farmárske družstvo (SFD). Jeho skupina spoluvlastní agrárne podniky s rozlohou zhruba 30-tisíc hektárov pôdy.

Popri dánskych farmároch a po Andrejovi Babišovi či Jánovi Sabolovi je jedným z najväčších tunajších agrárnych investorov. Do jeho impéria by mali pribudnúť bieloruské farmy s plochou 100-tisíc hektárov, čo predstavuje viac ako päť percent tunajšej agrárnej pôdy.

S Lukašenkovým podpisom

„Náš holding podpísal dve memorandá s bieloruskými guberniami – Hrodnianskou a Brestskou –, kde sme získali exkluzívnu investičnú príležitosť týkajúcu sa podnikov hospodáriacich na ploche takmer stotisíc hektárov,“ vysvetlil D. Krátky na pôde ministerstva pôdohospodárstva, ktoré investíciu podporilo spolu s predstaviteľmi bieloruskej vlády.

Podpora na najvyššej štátnej úrovni je nutná z toho dôvodu, že Krátkeho SFD má predmetné farmy odkupovať od bieloruskej vlády. Zmluvy pritom podľa neho bude podpisovať samotný prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko.

„Bieloruská strana víta, že o našu investíciu ma záujem aj slovenská vláda. Podpora našich politikov nám pomáha. A veľké pochopenie sme našli v Bielorusku aj u nášho tamojšieho veľvyslanca,“ hovorí D. Krátky. Slovensko v Bielorusku zastupuje bývalý vrcholový politik SDĽ z prelomu milénia Jozef Migaš.

Ako pre TREND spresnil D. Krátky, preberané farmy ovláda z majoritnej časti práve bieloruský štát a ostatok podielov držia v rukách ich zamestnanci. Slovák bude vo farmách kupovať majoritné podiely štátu.

Daniel Krátky stojí aj za mliečnou farmou Bzovík, ktorú otváral vlani.Zdroj: TASR/Lenka Krošláková

„Sme pred finálnym rozhodnutím o našom kapitálovom vstupe. S Bieloruskom však budeme podpisovať aj veľmi prísne investičné zmluvy. Budeme mať predpísané veľmi presné podmienky, ako by sa pod naším vedením mali dané podniky ďalej rozvíjať,“ hovorí biznismen. Napríklad pôjde o zvyšovanie produktivity fariem či udržanie zamestnanosti. Dohodnuté parametre bude musieť SFD plniť pod hrozbou vrátenia fariem.

Bielorusko ako svetový exportér

SFD podľa D. Krátkeho presvedčilo Bielorusov tým, ako dokázalo

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie