Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grécko opúšťa populizmus

10.07.2019, 11:18 | TASR | TREND.sk

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Grécka opozícia sa po víkendových voľbách vrátila k moci. Premiérom sa stal Kyriakos Mitsotakis (51), ktorého strana Nová demokracia získala takmer 40 percent hlasov oproti 31,6 percenta končiaceho premiéra Alexisa Tsiprasa. Ako víťaz volieb Nová demokracia získala volebný bonus 50 miest v 300-členom parlamente, čo jej dáva väčšinu bez potreby koaličného partnera. Nový premiér sľubuje viac investícií, nižšie dane a lepšie platené pracovné miesta. K. Mitsotakis bude musieť v prvých mesiacoch čeliť výzvam prijatím rozpočtu na budúci rok, ale aj výraznému zhoršeniu vzťahov s Tureckom. Grécka nezamestnanosť sa stále pohybuje na úrovni 18 percent.

Tržby v maloobchode klesajú

Tržby za vlastné výkony a tovar v maloobchode v máji poklesli o 1,9 percenta, vo veľkoobchode o 1,6 percenta. Tržby vo veľkoobchode v porovnaní s májom 2018 boli nižšie v úhrne o 0,8 percenta, v maloobchode medziročne klesli o 2,7 percenta. Index maloobchodných tržieb bez motorových vozidiel poklesol na úroveň 97,3, čo je najnižšia hodnota od vzniku merania v januári 2013 (graf na ďalšej strane). Pokles maloobchodných tržieb naznačuje postupné spomaľovanie spotreby domácností, ktorá je podporená tiež znížením tempa rastu úverov pre domácnosti. Tempo rastu úverov na Slovensku je najvyššie spomedzi všetkých krajín eurozóny.

Zdroj: Gettyimages.com

Deutsche Bank sa ďalej scvrkáva

Najväčšia nemecká banka Deutsche Bank oznámila rozsiahly 3,5-ročný plán reštrukturalizácie v hodnote približne 7,4 miliardy eur. Jeho súčasťou je zrušenie takmer pätiny pracovných miest. Banka to oznámila v nedeľu po zasadnutí dozornej rady vo Frankfurte nad Mohanom. Deutsche Bank uviedla, že do konca roka 2022 plánuje zrušiť približne 18-tisíc pracovných miest. Následne by mala zamestnávať zhruba 74-tisíc zamestnancov. Banka zároveň oznámila, že ukončí svoj globálny biznis obchodovania s akciami a výrazne zredukuje investičnú banku. Okrem toho vytvorí novú divíziu na presunutie takzvaných zlých aktív v hodnote okolo 74 miliárd eur. V dôsledku nákladov na reštrukturalizáciu plánuje za 2. kvartál zaúčtovať stratu po zdanení na úrovni 2,8 miliardy eur. Strata pred zdanením by mala dosiahnuť 500 miliónov eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.