Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matadorov drží výroba pre zahraničné módne značky

16.07.2019, 05:00 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

Patrí k tradičným a zároveň najmenším priemyselným odvetviam na Slovensku s ročnými tržbami nižšími ako tristo miliónov eur (podniky s najmenej dvadsiatimi zamestnancami). V rebríčku najväčších nefinančných podnikov, ktorý zostavuje týždenník TREND, by sa celý sektor odevnej výroby zaradil do piatej desiatky niekde na úroveň mobilného operátora O2 alebo predajcu elektroniky Nay.

 • Tlačiť
 • 5

Šitiu konfekcie sa i naďalej venujú aj dlhoroční segmentoví matadori, časom sa však kapacita ich výroby, ako aj výkony dramaticky znížili.

Drastická redukcia

Počiatky spoločnosti Makyta siahajú do roku 1939, keď bola založená ako prvá slovenská továreň na odevy. Koncom 80. rokov zamestnávala päť a pol tisíc ľudí.

V súčasnosti má v dvoch výrobných prevádzkach v Púchove a Námestove dohromady tristoosemdesiat zamestnancov. Už len tieto dve čísla svedčia o tom, ako veľmi sa okresala odevná výroba na Považí.

„Sektor predstavuje pracovne vysoko náročné odvetvie, ktoré musí čeliť mimoriadne silnej konkurencii z nízkonákladových oblastí, s čím súvisí mzdová úroveň a následne zamestnanosť. Tá je kľúčovou otázkou súčasnosti,“ opisuje situáciu v odevnej výrobe predseda predstavenstva Makyty Marián Vidoman.

Neprehliadnite

V textile a odevoch klesol počet zamestnancov medzi rokmi 1989 a 2017 o päťdesiatšesťtisíc osôb, v súčasnosti v ňom pracuje zhruba desaťtisíc ľudí.

Viac ako tretina vyrábanej odevnej konfekcie v Makyte pripadá na plášte a paletá, o niečo menej tvoria saká. „Pozitívny vývoj zaznamenávame v sortimente dresov pre firmu Isadore,“ hovorí M. Vidoman.

MakytaZdroj: Maňo Štrauch

Podiel výroby pre

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 5

Tagy odevný priemysel

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.