Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlá demografia začína ticho hrýzť

15.07.2019 | Ronald Ižip

Diskusia (16 reakcií) Pravidlá diskusie

11.07.2019 | Martinoid

Ved kvoli tebe Miklos zdrhlo zo Slovenska 300 000 ludi.

15.07.2019 | BrunoBruno

Veru. On bol vo vláde keď sme sa dostali do EÚ čo bola pre Slovensko spása po rokoch meciarovsko-sns-zrs budovania slovenskej kapitalotvornej vrstvy...

15.07.2019 | Ivan Petráš

To teda bola spása. Keď nastúpili kmíni Dzurinda s Miklošom, nezamestnanosť bola 12%. Po 6 rokoch, tesne pred Veľkým Dzurindovým exodusom to tento hlupák v spolupráci so sprostým Miklošom vytiahli na stabilných 20%. Slovensko malo najvyššiu nezamestnanosť v Európe a pravdepodobne aj na celom svete.
A to ešte treba prirátať exodus všetkých vyše 100 tisíc Ukrajincov, ktorí po nástupe Dzurindu vzali nohy na plecia a zmizli ako gáfor.

15.07.2019 | Marek111

Poprekrucas detaily a povyberas nejake podivne ceresnicky.
To, ze dzurindova vlada nastartovala slovensku ekonomiku si vypustil zamerne, alebo si to len nechces priznat?

Akych 100k ukrajincov emigrovalo?

15.07.2019 | @@@

ano naštartovala tak isto ako naštartovala aj polsku česku madarsku ukrajinsku rusku a dalšie ktore vtedy spoločne zo slovensko rastli .....isto zato može dzurinda aj mikloš :D :D :D ekonomika vtedy rastla vdaka polohe kde sme boli a vdaka tomu že rychlo rastli aj okolite krajiny takže aj napriek dzurndovy ekonomika vyrazne rastla tak ako je tomu aj dnes ked ekonomika rastie aj napriek ficovi

to že vtedy bol ovela vyšši rast bolo len preto že ekonomika bola ovela nižšie a ked je niečo ovela nižšie može narastať ovela rychlejšie

a ma pravdu aj v tom že masy ludi odišli najviac ludi zo slovenska odišlo v rokoch 2004 až 2006 za vlady dzurindu je až paradox že posledne roky prave zaživame na slovensku opak a to že viac ludi sa vratilo ako odchadza ale o tom media ticho lebo je potreben vytvoriť dojem že stale viac a viac ludi odchadza až dovtedy pokial sa k moci nedostanu ti naši a potom už prinsieme aj tieto čisla :D

16.07.2019 | Andrej_sk

Ako vzdy, mas to dobre pomylene, lebo si pleties dosledky s pricinami. Po nasom vstupe do EU sme mali moznost zamestnat sa vo vacsine krajin EU, tak uplne logicky tu skusenost vyuzilo plno ludi. Dalsi sa prihlasili na stredne a vysoke skoly cez rozne EU programy. Nie preto, ze tu bol Miklos, ale vdaka nemu. To je presne to iste ako ked ti ide decko studovat do zahranicia, to ty si ho vyhnal?
A rovnako je to aj s tvojim tvrdenim, ze sa viac ludi vracia ako odchadza.
A ti ukrajinci ma akoze maju mrziet? Mafia, ktora sa sem nasackovala za meciara a vypalovala co sa dalo?

16.07.2019 | @@@

andrej potom prečo sa teraz stažujete ??? .....media cely čas vyplakavaju že unik mozgov tak sa rozhodnite čo vlastne chcete bud je odchod ludi dobra vec alebo zla ak je zla potom najviac to sk.vil dzurinda s miklošom

16.07.2019 | Andrej_sk

No to su dve rozdielne veci. Do ficovych vlad ani taky termin neexistoval, ze unik mozgov. Ak mozog nehovorime kazdemu jednemu cloveku. Vtedy sa islo do sveta na skusy a vratilo sa naspat. Neodchadzali vo velkom vystudovani vedci, lekari, sestricky. Islo sa hlavne studovat ci naucit sa jazyk a ziskat pracovne skusenosti a vratit sa spat. Mal som plno mladych kolegov co hned po vysokej islo von, robili pomocne prace, aby co to zarobili, aby co to pocestovali a vratili sa domov a zamestnali. Neplanovali ostat. Kdezto ti co tam isli posledne roky sa zatial neplanuju vratit, cakaju ako dopadnu volby.
Cize ak niekto nieco pokaslal, tak to bolo tretorade KDH, lebo kvoli nim padla vlada a k moci sa dostal Fico a rovnako to potom pokaslal tretorady Sulik, kvoli ktoremu padla Radicova a nastala dalsia doba ficizmu. Hobvor si co chces, aj ked je to stale to iste, ale nemyslim si, ze tu mame niekoho kalibru Miklosa. Aj skusenostami aj vedomostami aj prejavom. A vzdy tvrdim, ak ma ma niekto podvadzat, aspon nech je to inteligent a nie ti zbohatlicky bulovia co su tam poslednych 12 rokov a predtym ti co boli za Meciara.
Howgh

15.07.2019 | enko

Marek111

ti co nenavidia Dzurindu, Miklosa a Kanika su prave najvacsi prizivnici, ktori za pred-Dzurindovej vlady boli akoze nezamestnani, brali podporu od statu + chodili na fusky, Ked im to Dzurindova vlada stopla, tak im to nevedia odpustit a rozdychat aj 20 rokov po :)) Ich neschopnost prisposobit sa novemu nastaveniu ekonomiky hadzu doteraz na Dzurindu, darmo.. Dinosauri sa nedokazali prisposobit a vyhynuli, tak isto vyhynu aj tito.. nie kazdy zvladol obdobie 89 roku a nasledne nastup trhovej ekonomiky

15.07.2019 | @@@

ved pišem že vďaka dzurindvym reformam ekonomika rastla aj v rusku polnsku česku madarsku na ukrajine a dalšich krajinach ....kto by to povedal že tak maly reformator ma tak velky vplyv :D :D :D :D

15.07.2019 | @@@

ked sme sa dostali do EU v roku 2004 tak už 6 rokov vrladol dzurinda z miklošom takže je paradox sa vždy vyhovarat

15.07.2019 | zajo-

Hlavne, že svetuškári dostali 4 milióny naviac...

15.07.2019 | FeroImrecze

Na skutočnosti, že dieťa je luxus pre bohatych nič zatiaľ nezmenila ani jedna vláda. A aj obedy zadarmo nakoniec nie sú zadarmo a som zvedavý aké poplatky budú platiť rodičia deti v teraz schválenej povinnej škôlke. Hlavne ti rómovia na to určite budú mať. Práve rómske deti z "našej" škôlky vyhadzovali lebo ich rodičia neplatili poplatky.

15.07.2019 | Roman Kanala

Autor píše:

"Podľa mojich výpočtov si zlá demografia berie daň v podobe zníženia ekonomického rastu o viac ako jedno percento HDP ročne. A to ide iba o začiatok dlhodobého vymierania Slovenska."

Zníženie rastu HDP nie je samo osebe žiadnou katastrofou, ak sa v ekonomike udejú štrukturálne zmeny. Potom je dosiahnutá ekonomická úroveň trvale udržateľná.

Predošlé blogy, ktoré to ilustrujú:

https://blog.etrend...

15.07.2019 | @@@

ake štrukturalne zmeny ?

15.07.2019 | Roman Kanala

Neviem, či má vôbec zmysel odpovedať, ale urobím to.

Hladomor vo Švajčiarsku v 1. polovici 19. storočia viedol k industrializácii krajiny, keď čoraz väčšiu váhu v spoločnosti mali mestá a buržoázia, ktorí boli protestanti. To napokon viedlo k občianskej vojne Sonderbund 1847 a revolúcii 1848, keď sa začala cesta od konfederácie k federácii politického systému krajiny. Porážka katolíkov, feudálov a kléra viedlo k oslabeniu kresťanskej strany a veľkému posilneniu buržoáznej strany radikálov, ktorí vládli sami až do polovice 20. storočia.

Kríza feudálnej spoločnosti a rastúca chudoba na kanadskom vidieku viedli k demografickej kríze a k revolúcii 1837-38, keď sa Kanaďania vzbúrili proti materskému Anglicku. Následná industrializácia priblížila rurálnu kanadskú ekonomiku americkej.

Veľké štrukturálne zmeny v svetovej ekonomike nastali vždy po technologických objavoch, ktoré posunuli produkciu na novú úroveň. Parný stroj, elektrina, telegraf, rádio, spaľovací motor, lietadlo, televízia, internet, mobilné telefóny sú takýmito medzníkmi. V najbližšej budúcnosti to bude umelá inteligencia. A negativny vplyv na klasické ťažiarske remeslá a poľnohospodársku produkciu bude mať globálne otepľovanie. Krajina, ktorá sa tomu neprispôsobí, zakrpatie a vyprázdni sa, lebo inteligencia ujde do Ameriky a Švajčiarska.

Štrukturálne zmeny v ekonomike som popísal v blogu
https://blog.etrend...

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.