Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomický diabol je späť

22.07.2019 | Ronald Ižip

Diskusia (23 reakcií) Pravidlá diskusie

22.07.2019 | @@@

to su popisane nasledky ale nie pričiny ...pričinou v každom pripade bola prehlbujuca sa narovnosť prave prehlbujuca sa nerovnosť spôsobuje v spoločnosti napätie ktore vedie k roznym veciam napriklad v rusku v roku 1917 k nastupu lenina alebo aj už v članku spominaneho hitlera vždy ide o prehlbujucu nerovnosť a prave paradoxom tuto nerovnosť dnes podporuju pravicove strany strany ktorych zaujem je obhjaovať zaujmy len firiem podnikatelov a manažerov ale aj media alebo akože neziskove organizacie ktore si hovoria ekonomicke .....

po druhej svetvej vojne to mnohe krajiny pochopil v zapadnej europe ale aj v usa a mnohe sa dali na cestu toho aby boli vlastne všetci spokojny čiže nie len ti nahore ale aj ostatny ludia ale niekde v 80tych rokoch sa to zmenilo techerovou a reganom oni odštartovali tuto skazu je paradxom že media tichto ludi ospevuju ale pravda je že oni začali tuto skazu ktora vedia až k dnešku ....zoberme si len to že medzi rokmi 1950 až 1980 malo 1% najbohatšich američnanov medzi 8 až 10% všetkych prijmov v hospodarstve ale dnes to už je 20 až 24% je to preto že prave spominany regan znižoval dane bohatym a vykompenzoval to škrtami na strane socialne tym padom odštaroval to aby štaty neboli socialne pričom medzi rokmi 1950 až 1980 mnohe štat v zapadnej europe aj usa išli viac socalnejšou formov a to preto že sa bali toho aby sa nespokojnosť ludi z pred vojny nevratila a aj preto že chceli pre ludi lepšie socialne zabezepčenie pod vplyvom sovietskeho zväzu čiže chceli aby ludia sa nepriklanali k ich systemu .....ale kedže od vojny prešlo dosť vela a ako to byva po čase ludia zabudnu ono to ani nie je tak že zabudnu len starych vystriedaju mlady ktory s tym nemaju skusenosti a zažitky takže po roku 1980 už mnohi s tym prečo vlastne bolo to čo sa odohralo medzi rokmi 1939 až 1945 a aj to čo bolo vo vychodnej europe mnohi nemali s tym žiadne realne skusenosti a cely čas im hovorili len o nasledkach ale pričinami sa nikto nikdy nevenoval tak ako sa tomu nevenuje pozornosť ani dnes a tak mnohi si myslia že ludia len tak zo srandy ked už sa maju tak dobre tak začnu od tej dobroty a rozmaznanosti konať opačne .... toto je prave tak chybna predstava niektorych ....lebo mnohi nechapu že najnebezpečnejši človek je ten čo nema čo stratiť a ked je tych ludi cela masa potom su aj obrovske problemy

a tie problemy dnes nikto nerieši lebo všetci su natolko chamtivy že chcu viac viac viac ....dnes nestači ani to že aj niektory miliardari upozornuju na to že z ekonomickeho rastu neprospievaju všetci ale len mala skupina nahore napriklad pred par mesiacmi to uviedol ray dalio a všetci to radšej odihnorvali ved media nemožu podporovať inak ako len to aby bohaty boli ešte bohatši a tak cely čas tu vidime len propagandu toho aby bohaty mali viac a nikto sa nezaujima o to že to vedie k väčšej nerovnosti a z toho aj vysokemu riziku nasledkou ...dnes to vidime po celej europe ale aj usa ta nespokojnosť sa stupnuje ale ludia nahore si stale myslia že stale jediny ich problem je rozdelovať si obrovske zisky medzi sebou .....

22.07.2019 | zakaznik

Nerovnosť je problém iba pre psychošov ako Marx a jemu podobní...

Štvanie proti úspešným bolo vždy umelo vyvolávané socialistami (dnes progresivistami), ich politikou nenávisti proti úspešnejším. Ľudia sú zámerne klamaní politickou triedou, ktorá ich vykorisťuje a pritom ukazuje na úspešných zo súkromného sektora a voľný trh ako pôvodcov problémov.

22.07.2019 | @@@

ano tak len tak dalej isto si mysliš že sa da draždiť tigra bosou nohou :D :D :D ....len tak dalej počitaj zisky a nenechaj sa zatažovať okolim :D :D :D

23.07.2019 | Brano L.

Už som sa bál, že tu nenájdem tvoj monológ.

23.07.2019 | Brano L.

Bolo to myslené k @@@

23.07.2019 | @@@

nikto ta to nenuti čitať :P ....

22.07.2019 | zakaznik

Nuž a "rovnosť" znamená umelo tlačiť neúspešnejších a neschopnejších do úlohy organizovania vzácnych zdrojov (alebo priamo prevzatie tejto úlohy štátom), čo pochopiteľne znamená menej budúceho bohatstva pre všetkých.

To je politika idiotov, ktorí sa nedostali ani po prvú lekciu praktickej ekonómie.

22.07.2019 | @@@

kto kde niekedy hovoril o rovnosti ???....rovnost nikdy nebola nikde ....ale ked si mylsiš že ustavične sebectvo a chamtivosť a čim viac maximalizovať tieto veci vedie k blahobytu všetkych tak len tak dalej aby si nebol prekvapeny ....... ved sranda musi byť a potom vyhlasuj o sebe že si uspešny a talentovany :D :D :D

22.07.2019 | martin33

Dalsi vynikajuci clanok.
Co sa stalo v Pente, ze pustila do svojho media "menejstatnika" Ronalda Izipa miesto tradicnych "slnieckarskych" etatistov ?

22.07.2019 | Ronald Ižip

Ďakujem Martin. Vyjasnil by som pár vecí. V Trende som preto, že Penta nikdy nezasahovala do obsahu tohto médiá. A tiež preto, že máme možnosť po novom nastaviť smerovanie TRENDU. Ideologických médii je na Slovensku dosť. Tým nechceme konkurovať. Je tu však priestor pre návrat k faktom a súvislostiam. Máme natoľko inteligentných čitateľov, že si veci dokážu pospájať sami. Ja osobne sa teším na novú energiu a pohľad na veci, s ktorými Trend začína toto leto prichádzať.

22.07.2019 | Ivan Petráš

No ja by som tých čitateľov až tak nepreceňoval..

23.07.2019 | maxi

Ďakujem Ronald Ižip za ďalší super článok... Konečne že TREND naštartoval novú éru.. Už som uvažovala či na ďalší rok si zaplatím predplatné

23.07.2019 | martin33

Drzim palce, aj ked si osobne myslim, ze to Penta urobila len ako "z nudze cnost" ked zistili, ze im klesa pocet predplatitelov. Citatelia Trendu su naozaj ini, ako citatelia "ideologickeho" Sme, a vyzaduju, aby za svoje peniaze dotavali informacie co maju hlavu a patu a daju sa na ich zaklade robit biznis rozhodnutia.

22.07.2019 | chr

Rolland mal vždy svoj názor a rád sa s ním podelil. Preto so ho ako finančníka obcas väčšinou čítal. Na rozdiel od napr. Vaňu , ktorý zostal v dimenziách len firmu za ktorú kope , považujem jeho názory a hodnotenia za všeobecné mienkotvorné a triezvo a rozumne hodnotiace súčasný finančný svet . A nie len ten.
Dávam mu ++. Zároveň ale musím povedať svoje obligátne , počkáme a uvidíme.

23.07.2019 | tono.hajduk

“ Keď sa kríza dostala do Európy, nacionalizmus v Nemecku sa už nedal zastaviť.“

To nie je pravda, hlavnym dovodom nacionalizmu boli reparacie z predoslej vojny, ktore boli extremne vysoke.

23.07.2019 | Brano L.

Tie reparácie de facto boli chybou, ale keď sa na to pozrieme de iure, tak boli oprávnené. Škody na hospodárstve a obyvateľstve (najmä muži) boli enormné a nacionalistické Nemecko spôsobilo neuveriteľné straty nielen fyzické ale najmä v spoločnosti. Mimochodom, toto následne spustilo boľševickú revolúciu (ktorú priamo Nemecko financovalo a podporovalo), čiastočne aj protireakciu cez "nacionálne" zafarbené socializmy v Nemecku a Taliansku v 30-tych rokoch.

23.07.2019 | Jaro Polakovič

Ekonomicky diabol je kapitalizmus bez ludskej tvare. Mnohi podnikatelia zdieraju zamestnancov, vyhybaju sa danovym povinnostiam, inak povedane odr3avaju stat na daniach no a zamestnanci casto odvadzaju nekvalitnu pracu a stat sa na to len prizera. Spolocnost potrebuje restart.

23.07.2019 | mario demeter

Dakujem za kvalitny clanok! Taky slovensky zavan P.Zeihana.

23.07.2019 | Ronald Ižip

Nepoznám ho, ale pozriem sa na jeho myšlienky, Ďakujem

23.07.2019 | mario demeter

Odporucam. "Accidental superpower" som si precital po tom ako vysla a to ze Trump bude prezident sa myslim neprisnilo vtedy ani jemu samemu. Ale zrazu sa to deje.. neznasam konspiracie ale musim sa pytat sam seba do akej miery su Trumpove kroky jeho vlastne myslienky alebo len naplnenim nejakej dlhodobejsej strategie. Mozna je to tiez len "confirmation bias", myslienky z jtej knihy selektivne vyzobavam z realneho sveta..

23.07.2019 | PaloK

Ako je mozne, ze napriek drastickym reparaciam za 1.sv. vojnu, povojnovym problemom a biede bolo Nemecko schopne vybudovat priemysel a armadu, ktora zametala s armadami vsetkych superov v dalsej vojne?
A preco prijimatelia reparacii dovolili Nemecku spustit dalsiu vojnu, ale ho nedrzali na retazi, aby si najprv splatilo jedny dlhy?

24.07.2019 | chr

Musíš si to prečítať v histórii. Pozri si hlavne state čo bolo po I ww vyčlenené pre odškodnenie víťazov tejto vojny. Bolo to síce logické , že najproduktivnejsie časti už vtedy Nemecka museli robiť na víťazov ale z hľadiska následkov na Nemecko po vojne to nikto neriešil. Nenávisť bola silnejšia ako zdravý rozum a prezieravost. Toto američania aplikovali po II ww ako Marshall plán a dopadlo to dobre. Proste po I ww nikto porazeného neriešil. Každý chcel len zarobiť. Nikto nepredpokladal ako bude Európa po I ww vyzerať , respektíve , každý z účastníkov chcel aby vyzerala podľa neho. To malo potom priamy dôsledok na vznik II ww. Nechcem písať podrobnosti , lebo by som si ich tiež musel doštudovať, aby som Nemecka , keďže to nemám vo zvyku. Ale môžem odporučiť zdroje. Je to pomerne dobre zmapované.

30.07.2019 | Petvod

Myslim, ze zlaty standard sa nikdy nevrati. Ukazal sa ako nefunkcny, nekompatibilny s ludskou povahou. Ovela jednoduchsie je nechat zapnutu tlaciaren na peniaze. Penazi je ovela ovela viacej ako v casoch Nixonovho soku. Je to symptomaticka liecba, tak to aj zostane. Rovnako ako je to s ekologiou atd... skratka ludia chcu vela, teraz a hned. Zozer druheho, inak budes zozraty. A tak si este uzime zvysok tohoto pekneho obdobia :) vela zdaru!

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.