Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Psychiater: Keby si závislí platili liečbu, museli by aj diabetici

Závislosť je choroba. Investície do jej liečby sa spoločnosti vracajú niekoľkonásobne, hovorí psychiater Ľubomír Okruhlica.

22.07.2019, 05:04 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 14

Okrem užívateľov drog u nás narástol aj problém s hráčskou závislosťou. Psychiater a odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica pre TREND hovorí, ako je v boji proti závislosti od hazardných hier účinný Register vylúčených osôb, ktorý zapísaným osobám znemožňuje vstup napríklad do kasína. Vysvetľuje i to, prečo sú štatistiky o konzumácii alkoholu skreslené a prečo si závislí nehradia liečbu sami.

Neprehliadnite

Aká je dnes situácia ohľadom počtu závislých na Slovensku?

Prudko nám narástol počet žiadateľov o liečbu. Je to porovnateľné s druhou polovicou 90. rokov, keď v Bratislave a okolí vypukla epidémia heroínu. Ide o postupný nárast. Súvisí s tým, že istý čas trvalo, kým sa prejavila závislosť ľudí, ktorí kedysi užívali napríklad heroín a potom prešli na inú drogu. V 90. rokoch sme mali pacientov, ktorí trištvrte roka brali heroín a už boli v takom stave, že ich to donútilo vyhľadať pomoc. Pri alkohole, stimulantoch či kokaíne, na ktorý časť bývalých užívateľov heroínu prešla, trvá roky, kým sa dostanú do takého stavu.

Pozorujete aj ďalšie odlišnosti oproti 90. rokom?

Vtedy sa ľudia stávali závislými hlavne z nevedomosti. Naši pacienti nám často rozprávali o tom, ako si mysleli, že im drogy nič neurobia. Všade totiž počúvali, že keď ich budú brať, zomrú. Keď sa u nich po druhej či tretej dávke nevytvorila ani závislosť, mysleli si, že to boli výmysly. Takto naivne do toho spadli aj vysokoškoláci, v podstate všetky skupiny ľudí. Dnes s užívaním drog začínajú najmä ľudia s nižším vzdelaním a z kriminálneho prostredia.

Sú drogy, ktoré užívajú najmä určité spoločenské vrstvy?

Kým v 90. rokoch heroín a opiáty boli rozšírené v zásade bez rozdielu, dnes ich užívajú prevažne ľudia z kriminálneho prostredia. Čo sa zmenilo, je rozšírenie kokaínu. Predtým nebol bežne dostupný, aspoň nie v takom množstve, lebo tu nebola taká ekonomická sila. Dnes je tu už veľká skupina ľudí, ktorí na to majú. A tam, kde je možnosť, vytvorí sa ponuka. Za posledné roky stúpol počet závislých od kokaínu, hoci ich nie je toľko ako užívateľov marihuany. Aj keď ich určite nie je toľko, ako napríklad užívateľov marihuany.

Musíte nahlasovať na polícii ľudí, ktorí užívajú drogy?

My na polícii

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Rubrika Téma

Tagy drogy, Ľubomír Okruhlica