Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kokaín: koncentrované šťastie manažérov

Slovensko opäť ovládajú drogy ako v divokých 90. rokoch. Podľa odborníkov pribúda závislých, podobne ako na vrchole niekdajšej drogovej epidémie. Kým vtedy bol problém s heroínom, dnes sa dostávajú do popredia iné drogy. V hlavnom meste je najmä medzi manažérmi rozšírený kokaín.

22.07.2019, 05:15 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Na Slovensku nebolo nikdy toľko bieleho prášku ako dnes. Hovoria to lekári aj štatistiky, podľa ktorých pribúda užívateľov kokaínu. Rozšírený je medzi manažérmi, právnikmi či podnikateľmi. Aj keď policajti registrujú užívateľov tejto drogy „vyššej vrstvy“ aj v Nitrianskom či Prešovskom kraji, dopyt je najmä v hlavnom meste. Tu je totiž najviac ľudí, ktorí si ju môžu dovoliť.

Neprehliadnite

Gram kokaínu stojí 80 až 120 eur v závislosti od regiónu. Túto pomerne vysokú cenu sú manažéri ochotní zaplatiť, aj keď účinkuje relatívne krátko – asi pol hodiny. Je to však cena nielen za zvýšenie výkonnosti, ale aj „kvalitu“ drogy a status.

Užívaním kokaínu manažéri demonštrujú svoje spoločenské postavenie a zároveň sa „chránia“. Množstvo drog má totiž rôzne prímesi a ak užívateľ neodhadne správne množstvo, môže sa predávkovať. Hrozí zablokovanie ciev, zastavenie prietoku krvi do srdca či mozgu, teda infarkt či mŕtvica.

Oproti pervitínu, ktorý sa vyrába v pokútnych laboratóriách, je kokaín „čistejší“ a medzi bohatými aj žiadanejší. „Pervitín je skôr droga chudobnejších manažérov,“ dodáva riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave a hlavný odborník rezortu zdravotníctva na závislosti na Slovensku Ľubomír Okruhlica.

Kuriérom za 30 minút

Z dotazníku Global Drug Survey, ktorý vo viacerých krajinách vrátane Slovenska koordinuje University College London, vyplýva, že ku kokaínu sa ľudia dokážu dostať do pol hodiny. „Nie je pochýb o tom, že domáca donáška drog je čoraz populárnejšia. Vo veľkých mestách je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Téma

Tagy drogy, manažéri