Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť príznakov prehriatej slovenskej ekonomiky

Slovenská ekonomika je horúca už päť rokov. Ak je hospodárstvo krajiny horúce príliš dlho, dostáva sa do fázy prehriatia. Vtedy sa začína tvoriť nerovnováha, ktorá sa počas následného spomalenia odkryje a musí sa vyčistiť. Slovenská ekonomika je na tom z makroekonomického hľadiska výborne. Otázka je, ako dlho tento stav vydrží.

21.07.2019, 19:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 12

Súčasné slovenské hospodárstvo rastie slušným tempom už dlhý čas. Domáca konjunktúra je jedna z najsilnejších, ak nie najsilnejšia v histórii. Kým v roku 2007, počas posledného ekonomického vrcholu, bol rast slovenskej ekonomiky silnejší, posledné roky je širší. Ekonomické zdroje sa pred finančnou krízou nevyužívali tak naplno ako v súčasnosti. Ak bola slovenská ekonomika prehriata v roku 2007, v súčasnosti je na tom podobne.

Ako funguje ekonomický cyklus

Všetko sa začína a končí ekonomickým cyklom. A ten je neúprosný. Striedanie hospodárskeho rastu nasledovaného poklesom sa opakuje stovky rokov. Ekonomickému cyklu sa nevyhne žiadna ekonomika sveta. Nedokáže ho zastaviť ani vláda, ani centrálna banka. Cyklus totiž vzniká aj pomocou rastu nových úverov. Kým hospodárstvo tvorí nové úvery, ekonomický rast je silný. Keď sa úvermi nasýti, ekonomický cyklus sa prehupne do fázy poklesu.

Hospodársky cyklus má niekoľko fáz. Prvou je odznievajúca recesia. Po kríze je všetko lacné, najmä pracovná sila. Dopyt ľudí po práci je veľký, no ponuka obmedzená, čo udržuje mzdy na nízkych úrovniach. Mnohé firmy zbankrotovali a otvorili sa možnosti zaplniť ich priestor na trhu. Nové investície začínajú dávať ekonomickú logiku – potenciál zisku je veľký a náklady nízke. Ekonomika sa začína odrážať od dna.

Neprehliadnite

S tým, ako firmy investujú, sa do hospodárstva dostáva viac peňazí. Ľudia majú väčšiu kúpnu silu a svojimi nákupmi začínajú podporovať ďalší ekonomický rast. Súkromná spotreba rastie a spolu s novými investíciami zvyšuje budúce očakávania. Firmám sa darí napĺňať svoje plány, a tak zamestnávajú čoraz viac ľudí. Postupom času – ako sa začína míňať množstvo ľudí hľadajúcich prácu – začína rásť aj mzda zamestnancov. Ekonomický rast akceleruje.

Nižšie výdavky domácností znamenajú aj nižšie príjmy firiem 

V tomto prostredí vidia vyšší potenciál svojich ziskov aj banky. Začnú byť úverovo aktívne a požičiavajú firmám aj jednotlivcom. Ľudia majú vyššie mzdy a firmy vyššie zisky, čo finančným inštitúciám dáva dôveru rozdávať nové úvery. Tie ďalej zrýchľujú hospodársky rast. Pozitívna slučka rastu, peňazí a očakávaní je na svete. Ekonomika začína byť horúca.

Magická fáza cyklu naberá na sile. Čím sú spotrebitelia bohatší, tým viac peňazí investujú do nehnuteľností. Ceny domov rastú, čo ďalej zvyšuje hodnotu finančných aktív, na základe ktorých banky rozdávajú úvery. Nové peniaze prúdiace do ekonomiky prinášajú ďalší rastový impulz: vyššie platy, vyššiu spotrebu, vyššiu infláciu, vyššie ceny nehnuteľností a opäť viac úverov. Ekonomika sa mení z horúcej na prehriatu. Vrchol je blízko.

Zdroj: Zsolt Lukács

Vrchol ekonomického cyklu indikuje viacero faktorov. V prvom rade je to nízka nezamestnanosť. Ak pracuje každý, kto pracovať chce, ekonomické faktory sa stávajú naplno využitými. Pokračujúci dopyt po zamestnancoch začne tlačiť mzdy k prudkému rastu.

Rast platov zvýši náklady firiem a zníži ich zisky. Podniky investujú menej, najmä ak klesajú výdavky spotrebiteľov. Tieto výdavky súvisia aj s množstvom nových úverov, ktoré sú si ľudia ochotní brať.

Ak sa tempo nových úverov spomalí, je to znak vznikajúcej nasýtenosti úvermi. Menej úverov znamená menej peňazí do ekonomiky, čo prináša menšie zisky, menej investícií, menší rast platov a v konečnom dôsledku menej úverov. Magická fáza cyklu sa končí a prichádza spomalenie.

Vrchol slovenskej ekonomiky a blížiace sa spomalenie naznačuje päť symptómov: výrazne nízka nezamestnanosť, prudký rast platov, pokles nových úverov, klesajúca spotreba domácností a znižujúce sa zisky firiem.

Miera nezamestnanosti 1/4
(%, SR)
Miera nezamestnanosti 1/4
PRAMEŇ: NBS

Rast hrubých miezd 2/4
(%, SR, medziročný rast)
Rast hrubých miezd 2/4
PRAMEŇ: NBS

1. Nízka nezamestnanosť

Miera nezamestnanosti je makroekonomický údaj, ktorý najlepšie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Rubrika Ekonomika