Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Školám chýbajú stovky učiteľov. Situácia sa každý rok zhoršuje

18.07.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (27 reakcií) Pravidlá diskusie

18.07.2019 | @@@

učitelov je nadbytok ...keby sa urobili potrebne reformy (nezamienať s nepotrebnymi) v školstve tak sa prepusti aj polovica učitelov pre nadbytok

18.07.2019 | Európan

Súhlasím.

19.07.2019 | zajo-

a nech im dajú do jednej triedy 33 žiakov, tak ako tomu bolo v minulosti v 80. a 90. rokoch... a môžu prepustiť aj 3/4

19.07.2019 | Don Quijote

To by asi nebolo veľmi múdre. Čím viacej žiakov v triede, tým sa menej naučia. Ešte by zaujímalo, ako si prišiel na počet 33 žiakov 80. a 90. rokoch? Ja som vtedy do školy chodil a presne 33 žiakov nebolo v žiadnej triede, vždy bolo pod 30. A ešte k zavináčovi, ty si veľký socialista, stále tu trpeš blbosti, ale učiteľov by si prepúšťal. Vysvetli mi prosím ťa, ako by mali vyzerať tie "potrebné" reformy, vďaka ktorým by stačila len polovica učiteľov.

19.07.2019 | @@@

kde som pisal že som socialista ....nikde som nikdy niečo take nenapisal .....

ano stačila by polovica o tom som už raz v diskusii ( amožno aj viackrat ) pisal kde sa da rapidne v školstve učetriť

tvoje tvrdenie že ked bude viac deti v triedach tak sa nenaučia nič je nezmysel ....len vyhovorka učitelov prave kvoli tomu si v školstve pestujeme masy nepotrebnych učitelov ...potom nariekate že platite vysoke dane ale tam kde sa da šetriť tak nešetrite vy by ste radi šetrili len na ludoch na dôchodococh na zdravi ludi a podobne všakže ......

19.07.2019 | NCRD

Už si o @@@ vytváram celkom ucelený obraz.

Stále mindžuje na manažment a vyššiu triedu, ako teraz vidím už aj na inteligenciu (čo učitelia jednoznačne sú)

Stále by násilím len mzdy dvíhal ale produktivitu práce nie.

Takže je to jasné - robotník spoza pásu :)

Robotnícka trieda vo svojich knajpách, vždy vedela všetko najlepšie - ako má čo fungovať a ako čo nemá fungovať.

Preto sú ich také životy skvelé :D (len keby ich chudáčikov ten manažment nezdieral )

19.07.2019 | @@@

aku produktivitu prinaša učitel ?...ako sa jeho produktivita za poslednych 30 rokov zvyšila ...

lebo ja ti poviem jedno za 30 rokov sa produktivita učitelov nezvyšila ale znižila taka je pravda ......

takže prepuštať učitelov a nie im robiť z prace zabavku ....

20.07.2019 | muchomuurka

Produktivitu znižuje zbytočná byrokracia vedno s neexistujúcou reformou vzdelávania.

S tým pedagogické kolieska v súkolí nič moc neurobia. Keby vyhádzali tie tisíce úradníkov - prekladačov papierov a požadovačov podpisov pomaly na každý útržok záchodového papiera od učiteľov (len aby úradník nemusel pravziať zodpovednosť za svoje vydumané kveščuláre), zrazu by bola produktivita inde milý súdruh reformátor.

Chýba jednoznačný dopyt najširšej vrstvy obyateľstva po plnohodnotnej reforme byrokracie - tej je vzdelávanie ukradnuté, vyciciava rôzne rezorty z financií na svoj súkromný papierový pochod blahobytu. Bez týchto štátnych užitočníčkov by boli peniaze na platy odborníkom i čas lepšie vykonávať danú službu.

18.07.2019 | Emasculate

Kym sa uci co sa uci, to jest stylom a obsahom ako pred 100 rokmi, tak nikto na nedostatok ucitelov realne trpiet nebude. V skolach sa uci balast, kraviny, zabijaju sa roky memorovanim nezmyselnych informacii ktore su v zivote kedykolvek dostupne na dva kliky. Realne potrebne zrucnosti ako kriticke myslenie, samostatnost a hodnoty sa decka ucia akurat tak z ju tub.

Pokial bude zabezpecena aspon druzina, je secko ok.

19.07.2019 | pinpo

mas pravdu, ale to "dostupne na dva kliky" vzniklo pred cca 20 rokmi a na to potrebujes ovladat cudzie jazyky, teda aspon anglictinu
a kedze samotni ucitelia, politici ci ludia na ministerstve nie su flexibilni tak ako inovacie, tak nemozes cakat tie zmeny hned
dnesni ucitelia mali poslednych 20r problemy s transfromaciou a braneniu sa zmien chodu, financovania a fungovania samotnej skoly a na take zakladne veci ako uprava ci zmeny procesu a sposobu vyucovania myslela len minimalna cast ucitelov

19.07.2019 | mam_rad_jablka

Učitelia budú zarábať nadpriemerne. Vždy a všade to tak bolo. Socializmus nám vsugeroval, že inteligencia má byť ohodnotená málo. Niektorí v tomto nezmenili názor ani po 30 rokoch. V Čechách už teraz zarábajú nadpriemerne. Iba cez peniaze sa namotivujú najkvalitnejšie ľudské zdroje.

Nemám rád pojem regióny. Mimo Bratislavy nepouživame.

Vraciame sa do normálneho stavu. Potom si budeme môcť vyberať najšikovnejších študentov, ktorí namiesto odchodu do Čiech budú pracovať v školstve.

Nie som učiteľ. Držím im palce, lebo tlaky na nich sú vysoké z viacerých strán. Dnes to nie je len o učení.

Bez učiteľa, tu žiaden programátor nevyrastie.

19.07.2019 | Don Quijote

Presne tak, toto majú naši neokomunisti aj libertatriáni spoločné: inteligencia by podľa nich mala zarábať málo. Potom slovenské školstvo a celkovo naša spoločnosť aj tak vyzerá.

19.07.2019 | martin33

Preco by libertariani tvrdili, ze inteligencia by mala zarabat malo ?
Ak si prislusnik inteligencie dokaze na seba zarobit, tak nech si zarobi. Ak nedokaze poskytnut sluzbu, ktoru je niekto iny ochotny dobrovolne zaplatit, tak si nic nezarobi (napriklad "inteligent" z oblasti "gender studii").

19.07.2019 | Don Quijote

To si nedal dobrý príklad, štúdie v tejto oblasti sú teraz dosť populárne. Vymysli si niečo iné. K tvojej otázke na začiatku, dobre libertarián martin33 apriori netvrdí, že by mala inteligencia zarábať málo.

19.07.2019 | dubovam

on to mysli tak, ze si to kupi niekto pricetny, nie ze si to sprostredkovane kupi cez stat, kde sedi absolvent medzinarodnych vztahov, politologie, prava a zmienenych "gender" studii a rozdeluje svojim kamosom verejne peniaze (a/alebo funkcie)

19.07.2019 | martin33

dubovam: Presne tak som to myslel. Vyraz "dobrovolne zaplati" povazujem za pravdivy len vtedy, ak clovek plati vlastnymi peniazmi a nie tymi, ktore legalizovanou lupezou (prostrednictvom statu alebo na stat naviazanych oligarchov) ziskal od inych.

19.07.2019 | salamoon

a vy ITckarski menejstatnici ste si kde tu sluzbu "kupili" ?

19.07.2019 | martin33

Don Quijote: Ta tvoja "vynimka" je v skutocnosti pravidlo. Ziadny libertarian nikdy netvrdil, ze by nejaka skupina ludi, ktora zaraba na dobrovolnej vymene svojich sluzieb/tovarov s inymi, nemala pravo si zarobit.

19.07.2019 | Don Quijote

Žiadny a nikdy sú troška silné slová.

19.07.2019 | Don Quijote

Ešte by ma zaujímalo, kam potom zaraďuješ učiteľov, profesorov, alebo pracovníkov SAV? Keďže ich platí štát.

19.07.2019 | martin33

Do kategorie ludi, ktori sa nezivia predavanim vysledov svojej prace na zaklade dobrovolnej vymeny.

19.07.2019 | @@@

v česku ??? https://domaci.ihne... .....

a všade zarabaju nadpriemerne????

19.07.2019 | Jaroslav Raztocny

bude to boliet, ale treba zacat od miezd ucitelov. Ak sa pozriem na cisla k 9/2018, tak pocet ucitelov na statnych ZS v SR bol 28k (vratane riaditelov) + 10k vychovavatelov, spec. pedag, psychologov, ... = 38k.
K tomu sukromne skolstvo a cirkevne = 1,1k + 2,5k = 3,6k. Spolu 42k ucitelov na ZS.

Takze ak by sme mesacnu cenu prace zvysili o 1,5k Euro, tak to Statny rozpocet zatazi rocne o 1,5k x 42k x 12mes=756M/rocne.
Nasledne rozbehnut optimalizaciu (vyhadzov) neschopnych ucitelov a tvorbu efektivneho poctu ucitelov (nie za kazdu cenu narvat 33 ziakov do triedy), cim by sa dokazalo setrit. Optimalizacia poctu skol dtto.

Ano, chvilu budu poberat vyssie prijmy aj old school ucitelia, avsak to bude cena za zmenu. Inak tam normalne hlavy nedotiahneme.

Co to z pohladu rozpoctu nasho statu znamena?
Treba pocitat, ze znacna cast "optimalizovanych" ucitelov pojde na nezamestnanecke davky (nerozchodia to, pretoze nic ine nevedia a su old school). To sa da vyvazit (nie uplne) zvysenym prijmom rozpoctu z prave navysenej ceny prace.

Ak tam uz nebudu kapitan a Fajko a spol, tak to v rozpocte pojde lahko vyriesit - staci stopnut zopar vratiek s DPH. Zastavit nezmyselne projekty. A nebude potrebne skrtit ostatne ministerstva.

Podobne treba postupovat so stredoskolskym stupnom. Znizit pocet zbytocnych skol - pripravovne asisteniek.
A VS, to je tema sama o sebe.

Nie je to lahky projekt. Ale treba zacat konat.
Tomuto statu sa to nasledne vrati cez potencial, ktory do tych hlav deti zasejeme.

25.07.2019 | antonmichalka

Racionalizácia počtu škôl už nejaký čas beží. Napríklad v Košickom samosprávnom kraji zriaďovateľ postupne, rok čo rok, ale vytrvalo a neústupčivo znižuje počty žiakov v prvých ročníkoch gymnázií a na neperspektívnych odboroch SOŠ, čo v tomto roku viedlo k prvej, zatial opatrnej, vlne prepúšťania učiteľov.

V budúcom roku bude prepúšťanie učiteľov masívnejšie. Dá sa to logicky očakávať.
Zároveň mnohé menšie gymnáziá a neperspektívne odborné školy
v Košickej župe, vôbec neotvoria prvé ročníky.

Prepustení učitelia z východu by si na západe našli prácu raz dva, keby ovšem mali kde bývať.
Tu by mal vypomôcť štát a ponúknuť učiteľom z východu nájomné ubytovanie na západe.

19.07.2019 | salamoon

chceli ste trh (rozumej zivenie zbytocnych nekoncepcnych skol) a aj "maly stat" (rozumej nizke verejne vydavky vratane skolstva a platov v nom), tak mate.. jedina sanca pre ucitelov je urobit, to co doktori.. akurat namiesto plastov mozu pouzit kriedy.. a mali to urobit uz davno..

19.07.2019 | HlasNaHlas

vyriešme to ako všetko ostatné rusmi, vietnamcami a ukrajincami. a tak to bude potom aj všetko fungovať ako v rusku, vietname a na ukrajine

25.07.2019 | antonmichalka

Učiteľov je v priemere dosť, ale sú disproporčne rozložení.

Na východe je učiteľov veľa a nemajú prácu, takže berú aj čiastočné úväzky.
Na západe je učiteľov málo, takže ťahajú brutálne nadpočetné hodiny na pokraji kolapsu.

Na východe učitelia učia aj na pol úväzku (12 vyuč.hodín týždenne) a sú radi, že majú miesto.
Na západe aj na jeden a pol úväzku (33 vyuč. hodín týždenne) a z práce odchádzajú v polobezvedomí.

Pritom riešenie je naporúdzi.
Postaviť v Petržalke jednu, dve bytovky pre 400-500 učiteľov z východu a je po probléme.
Bol by to taký veľký problém pre tento štát, postaviť tie bytovky?

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.