Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Turecko si robí viac súperov než spojencov

Z pohľadu medzinárodnej politiky nie je možné Turecko nazvať inak ako výnimočnou krajinou. Toto tvrdenie platí o to viac, keď sa o Turecku pokúša hovoriť Európan.

21.07.2019, 05:00 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

V zákutiach dlhej európskej pamäti spúšťa Turecko – ako nástupnícka krajina Osmanskej ríše – aj v súčasnosti varovné signály upozorňujúce na nejakú formu hrozby. Turecká republika vystriedala Osmanskú ríšu v roku 1923. Napriek tomu tento región stále vyvoláva obavy.

Geografia a geopolitika Turecka

V moslimskom svete sa Turecko považuje za výnimku v mnohých oblastiach. Výrazný podiel na tom má jeho geografické umiestnenie. Turecké územie sa rozprestiera prevažne v regióne Malej Ázie, ale zasahuje aj do juhovýchodnej Európy. Ázijskú a európsku časť Turecka oddeľuje Bosporský prieliv, ktorý pretína najväčšie mesto Turecka – Istanbul.

Do roku 1918 bolo Turecko najmocnejšou moslimskou krajinou na svete. Na rozdiel od ostatných moslimských štátov ho možno považovať za krajinu s rýchlo sa rozvíjajúcou ekonomikou. Podľa amerického analytika Georgea Friedmana je v súčasnosti možno jedinou modernou ekonomikou v celom moslimskom svete, keď ťaží zo svojej strategickej polohy medzi Európou, Blízkym východom a Ruskom.

V geopolitickej rovine sa Turecku otvára veľké množstvo potenciálnych politických záujmov. Jeho veľkou výhodou je, že nie je izolované. Ako členská krajina NATO má garantovanú svoju bezpečnosť a v istom zmysle má vďaka tomu uvoľnené ruky.

Neprehliadnite

Strategické ciele

Jedným z príkladov, keď Turecko naplno ukázalo svoju autonómiu v rozhodovaní o medzinárodných záležitostiach, bol

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Svet