Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fotí chátrajúce slovenské kaštiele. Ľudia majú pocit, že nič nezmôžu, no mýlia sa

Fotografka Jana Šturdíková päť rokov fotografovala chátrajúce slovenské kaštiele a zámky. Tento rok jej vyšla kniha Châteaux po našom, ktorá dokumentuje, ako sa správame k historickému architektonickému dedičstvu. V rozhovore pre TREND opisuje, ako sa cítila, keď chodila po ruinách slovenskej histórie, aj to, čo môžu ľudia urobiť pre záchranu týchto pamiatok.

28.07.2019, 05:25 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Ako ste sa cítili, keď ste začali chodiť po rozpadnutých zámkoch, keď ste videli tie ruiny?

Bolo mi to ľúto a zároveň som bola nahnevaná. Nerozumiem tomu, prečo je to tak. Zdá sa mi to voči tým stavbám nespravodlivé. Rozpad totiž spôsobili ľudia, ktorí sa o ne nestarajú. Najviac ma mrzí, že ruín je u nás veľmi veľa. Keby to boli dva-tri kaštiele, človek si povie: Stane sa, je to škoda, doplatili na zlé okolnosti. Ale neopravených a chátrajúcich stavieb je na Slovensku asi 200. A niektoré sú naozaj veľké, nie sú to len nejaké drobné šľachtické sídla, na ktoré sa zabudlo.

Na príprave fotoknihy Châteaux po našom ste pracovali päť rokov. Stihli ste obísť všetky slovenské kaštiele?

Nie, to sa azda ani nedá. Nafotila som ich asi 150. Moja pôvodná ambícia bola nafotiť všetky opustené a chátrajúce kaštiele, no zistila som, že sa to nebude dať, pretože som sa nedostala ku komplexnému zoznamu. Väčšinou som si to hľadala a overovala sama. Keď som si myslela, že mám všetky, zase sa vynorili ďalšie.

Neprehliadnite

Ako ste vyberali kaštiele, ktoré sa nakoniec do knihy dostali?

Keďže príprava knihy trvala päť rokov, za ten čas niektoré už aj opravili alebo úplne spadli. V mojej knihe je 104 kaštieľov, no aj niektoré z nich sa už opravujú. Niektoré som vylúčila už počas vzniku knihy, lebo bolo jasné, že ich opravia. Do knihy sa kaštieľ dostal, ak z pôvodnej stavby ešte niečo vidieť. Boli však aj také, kde na mieste zostala len prázdna plocha. Tie v knihe nie sú, to už je iná téma.

Na základe čoho ste si povedali, že daný kaštieľ už je opustený a chátra?

Podmienka bola, že je nevyužívaný, nič sa v ňom nedeje a len tak stojí. Celý problém je často v tom, že kaštiele sa nevyužívajú. Akoby ľudia ani nevedeli, čo s nimi. Nie každá obec má na to, aby tam urobila hotel alebo reštauráciu. Kultúrne zariadenia treba dotovať.

Ak má kaštieľ nejako fungovať, treba doň neustále liať peniaze.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Téma

Tagy kniha, rozhovor