Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žiť iba z úrokov. Koľko peňazí potrebujete na život bez práce

Mnohí ľudia si nevedia predstaviť svoj život bez práce, iní o takom niečom zasa snívajú. Aj keď nie počas produktívneho života, aspoň na dôchodku by si chceli užívať.

02.08.2019, 05:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 24

Realita je často iná. Väčšine ľudí sa pri odchode do penzie výrazne prepadne životná úroveň. Priemerný starobný dôchodok na konci minulého roku dosahoval 43,9 percenta priemernej hrubej mzdy. V posledných rokoch sa navyše podiel priemerného dôchodku v porovnaní s priemernou mzdou znižuje.

Obmedzený dôchodok

Výrazne viac si môžu pohoršiť ľudia s nadpriemernými zárobkami. V rámci solidarity sa totiž krátia penzie zamestnancom, ktorí poberali viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy. A navyše do dôchodku sa započíta maximálne trojnásobok priemernej mzdy a ešte aj ten sa skráti tak, akoby človek zarábal len 2,44-násobok priemernej mzdy.

To znamená, že ak niekto odpracuje štyridsať rokov, môže v súčasnosti dostať najvyšší dôchodok vo výške 1 268,40 eura. Ak by odpracoval 45 rokov, dostane najviac 1 426,90 eura. A to aj v prípade, že predtým dlhodobo zarábal aj viac ako päťtisíc eur mesačne.

O tom, že mnohým ľuďom dôchodok od štátu nepostačuje, svedčia štatistiky o počte pracujúcich penzistov. Na konci minulého roku pracovalo takmer 254-tisíc poberateľov dôchodku. Z toho bolo vyše 150-tisíc starobných dôchodcov.

To znamená, že ani na dôchodku si väčšina ľudí nebude môcť užívať život bez toho, aby sa nemuseli obmedzovať. Jedinou možnosťou, ako to docieliť, je nasporiť si, respektíve investovať dostatočnú sumu.

Neprehliadnite

Život z úrokov

Ideálnym výsledkom investovania je, že človek dokáže po určitom čase žiť iba z úrokov. Hodnota jeho majetku sa tak neznižuje, ale žije len z toho, čo mu zarobia jeho peniaze. Problém je, že pri súčasných nízkych úrokoch treba na to veľmi vysokú sumu.

„Ak by napríklad Nemec chcel žiť z úrokov a mienil by

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 24

Rubrika Financie