Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Človek nechce zabíjať. Hrozí, že to nechá na autonómne zbrane

Traja americkí vojaci sa počas misie v Afganistane pri prieskume lokalít, kde sa pohybovali členovia Talibanu, ocitli na vrchole kopca, odkiaľ mali dobrý výhľad. Najbližšie mesto bolo jeden deň cesty autom, ale v blízkosti bola malá dedina, kde žili pastieri oviec s rodinami. Vojaci z kopca zazreli chlapca, ako obišiel skalný výbežok a zmizol za ním – mohol to byť pastier oviec, ale vylúčiť sa nedalo ani riziko nepriateľského prieskumníka. Napätie stúpalo.

27.01.2019, 19:00 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Po niekoľkých minútach chlapca konečne zbadali. Jeden z vojakov zdvihol pušku, cez ďalekohľad sa snažil zistiť, či má zbraň. Chlapec v ruke skutočne niečo držal. Možno pušku alebo vysielačku a niečo vravel. Vojak zaujal pozíciu, zvažoval silu vetra a bol pripravený chlapca zastreliť, ak by to bolo nutné.

Prst mal na kohútiku, lenže vtedy vietor zmenil smer a on začul, že chlapec nehovorí do vysielačky, ale spieva. Zážitok sa bývalému príslušníkovi jednotiek Rangers v Iraku a Afganistane vybavuje dodnes. Paul Scharre nepochybuje, že sa rozhodol správne.

Neprehliadnite

„Čo sa však stane, keď rozhodnutie o použití sily bude vopred naprogramované inžiniermi a právnikmi na základe algoritmu?“ pýta sa v knihe Army of None, v ktorej sa venuje pochmúrnej budúcnosti vojen a autonómnym zbraniam. Knihu zároveň spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates zaradil medzi top päť najlepších titulov, ktoré čítal minulý rok. 

Úplne samostatné

Dnes už tridsať krajín na svete disponuje obrannými autonómnymi zbraňami, ktoré sú určené pre urgentné situácie, na ktoré človek nevie ihneď reagovať. Sú to systémy, ktoré bránia lode a pozemné základne pred útokmi rakiet a riadenými strelami a dohliadajú na ne ľudia, ktorí môžu v prípade potreby zasiahnuť.

Izraelské drony typu Harpy sú už dokonca plne autonómne. Na rozdiel od drona typu Predator, ktorý riadi operátor, môže Harpy prehľadať rozsiahlu oblasť, lokalizovať nepriateľské radary a zničiť ich aj bez súhlasu človeka. Tento dron si nakúpili aj ďalšie krajiny ako Čile, India, Južná Kórea a Turecko. Čína ho už stihla odkopírovať a vytvoriť si vlastný prototyp.

Zdroj: Amazon

Paul Scharre: Army of None: Autonomous Weapons and the Future of War, W.W. Norton & Company, 2018, 536 s.

Paul Scharre vyštudoval politickú ekonómiu a verejnú politiku na Washington University. Slúžil v Iraku a Afganistane ako príslušník jednotiek Rangers, neskôr pracoval pre ministerstvo obrany, kde sa venoval novým technológiám a zbraniam. V súčasnosti pôsobí ako programový riaditeľ v Center for a New American Security. Žije vo Virgínii.

Južná Kórea zasa 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy Knihožrút, umelá inteligencia