Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Juraj Hrbatý: Dosahovaním len priemerného výnosu zarába klient viac

28.01.2019, 05:01 | Ján Záborský | © 2019 News and Media Holding

Po rokoch strávených vo finančných inštitúciách a skúsenosti so závažnou chorobou sa Juraj Hrbatý rozhodol založiť vlastného obchodníka s cennými papiermi. Je plne online, využíva algoritmy na hľadanie optimálnych investícií a má ambíciu do štyroch rokov patriť k najväčším obchodníkom na Slovensku. Vyberá sa cestou robo-advisory, ktorý je v posledných rokoch veľkým trendom hlavne v USA. Banky si podľa neho pýtajú za správu aktív zbytočne veľa peňazí, myslí si.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Financie

Ako ste sa dostali k vlastnému obchodníkovi s cennými papiermi?

Mojou oblasťou bolo dlhé roky právo a compliance napriek tomu, že som vyštudovaný finančník. Ale bola to vlastne výhoda, vždy som sa snažil to právo aj compliance ladiť probiznisovo. Keď som tvoril Finax, už som presne vedel, kam môžem zájsť. A keď sme sa rozhodli, že budeme ako prví na Slovensku kompletne online, tak som mal trochu malú dušičku. Predsa len, alfa a omega všetkých finančných inštitúcií je mať podpísanú zmluvu. Ale zákon nezakazuje nemať papierovú zmluvu. Ja som to tak vždy vnímal, že tie papiere od finančných inštitúcií s podpismi nie sú kvôli ochrane klienta, ale kvôli ochrane tých inštitúcií samotných. Aby boli chránené, keď sa náhodou niečo pokazí. Ja hovorím, že poskytujem dostatočne férové a transparentné služby, tak nie je dôvod báť sa o svoje meno. Vykomunikovali sme si to aj s Národnou bankou Slovenska [NBS]. Je tam viacero bodov, kde si identitu klienta overujeme, aby sme splnili zákonné povinnosti.

Vy ste pracovali pre obchodníka s cennými papiermi, prečo ste nerozbehli svoj projekt tam?

Aj so spoluzakladateľom sme v tomto biznise už dlhé roky. Okrem iného som zakladal forexového obchodníka v zahraničí, pracoval som v slovenskom obchodníkovi s cennými papiermi. Vždy som mal ten pocit, že tie inštitúcie sa sústreďujú v konečnom dôsledku na poplatky, ako čo najviac zarobiť na klientovi. Keďže môj pohľad bol iný, nakoniec som si založil vlastného obchodníka s cennými papiermi. Nakoplo ma, keď som mal rakovinu a prešiel som si chemoterapiou a ako som tam chodil a stretával sa s ľuďmi, tak som si nastavil hodnoty inak. Peniaze, čo som zarobil, som investoval do projektu, ktorý chcel byť ku klientom maximálne férový. Nemám stopercentnú istotu, že to dopadne úspešne, ale ohlasy máme veľmi pozitívne.

Neprehliadnite

Online investovanie do indexových fondov je populárne v zahraničí, ako ste ho nastavovali vy?

Zobrali sme si najlepší produkt, aký je dnes na trhu, a na tom sme postavili naše služby. Netvrdím, že indexové fondy budú vždy najvýhodnejšie, ale aktuálne to tak je. Až bude v indexových fondoch 80 percent všetkých aktív, môže to trochu kriviť trh. Teraz je v pasívnych fondoch zhruba tretina amerického bohatstva. Keď máte teraz napríklad v indexe šesť leteckých spoločností a vy jeho kúpou kúpite podiel vo všetkých, tak vlastne nemajú motiváciu medzi sebou súťažiť, to je tá hlavná

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Financie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.