Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Komu a ako najviac prospeli vládne stimuly

Štát v uplynulých desiatich rokoch rozdelil úspešným žiadateľom o stimuly na výskum a vývoj päťdesiat miliónov eur. Pohľad do účtovných závierok firiem, ktoré získali dotáciu, napovedá, že späť ich zatiaľ nedostal. Podnikatelia a vedci z firiem však tvrdia, že úspechy sú už na ceste. TREND zisťoval, ako aj vďaka štátnym peniazom napredujú alebo aj napriek nim nenapredujú piati najväčší prijímatelia stimulov.

24.01.2019, 19:06 | Tomáš Nejedlý | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Štvrtý prototyp lietajúceho auta predstavil štedro podporený AeroMobil v apríli 2017.Zdroj: Aeromobil

1. AeroMobil R&D (6 mil. €)

Projekt lietajúceho auta Štefana Kleina netreba veľmi predstavovať. Hoci dnes už správy o ňom nezapĺňajú mediálny priestor tak ako pred štyrmi rokmi, sen o doprave budúcnosti skonštruovaný na Slovensku je stále živý. „Otec“ projektu Š. Klein po nezhodách o ďalšom smerovaní z firmy medzičasom odišiel. V súčasnosti sa snažia odvážny projekt zhmotniť do predajného úspechu podnikatelia Juraj Vaculík (Made by Vaculik) a Patrick Hessel (c2i).

Ministerstvo školstva pod vedením Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD) v roku 2015 poslalo firme šesť miliónov eur. Peniaze boli všeobecne určené na vývoj a dizajn komponentov vozidla, napríklad analýzu a výber vhodných materiálov pre súčiastky od vrtule po pohonné jednotky. Firma podľa jej hovorcu Štefana Vadocza všetky ciele, ktoré si stanovili v projekte, splnila. Výsledkom bol štvrtý prototyp auta s krídlami, ktorý AeroMobil predstavil v apríli 2017.

Krátko nato spoločnosť začala prijímať predobjednávky na prvých päťsto lietajúcich áut s cenou od 1,2 milióna eur a termínom dodania v roku 2020. Dovtedy musí AeroMobil ešte prejsť náročnou leteckou aj automobilovou certifikáciou. O certifikát Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) požiadala firma koncom minulého roka.

Neprehliadnite

Okrem štátnych a európskych dotácií získal AeroMobil aj peniaze súkromných investorov. „Celkové investície do výskumu a vývoja nového vozidla predstavujú niekoľkonásobne vyššiu sumu ako poskytnuté stimuly. Privátne zdroje investované do AeroMobilu predstavujú niekoľkonásobne viac miliónov eur,“ tvrdí Š. Vadocz. Peniaze poskytli napríklad britsko-slovenský investičný fond IPM či maďarský podnikateľ Zoltán Varga.

AeroMobil má tiež zaregistrovaných 14 patentov a

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)