Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Krajina predražených štadiónov: Čo odhalila malá sonda do postupov SFZ

Čoskoro sa možno s potomkom vyberiete na futbalový štadión. Poviete si, už to nie je ošarpaný brloh, kde sa stretávajú neonacisti a kde počuť vulgarizmy. Tento priestor je dnes bezpečný a kultúrny. Viaceré futbalové štadióny sa v poslednom období zmodernizovali, čo je chvályhodné. Nedalo sa to však urobiť lacnejšie?

28.01.2019, 19:11 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Futbalové kluby aj za štátne peniaze postupne na Slovensku zmodernizovali či nanovo postavili už šestnásť štadiónov, predovšetkým vo väčších mestách. Ďalších šesť je vo výstavbe alebo v príprave. Navyše Národný futbalový štadión v Bratislave je krátko pred dokončením.

To je však trochu iný príbeh. Majiteľ Slovana Ivan Kmotrík mal pôvodne tento futbalový svätostánok z významnej časti financovať sám. Napokon vláda vedená Smerom rozhodla, že moderný štadión postaví iba za štátne peniaze.

Najmasovejší šport na Slovensku aj tak dostal v posledných rokoch nový impulz, ktorý ho môže posunúť na vyššiu úroveň. No aj keď napokon pozitívny dojem najmä u fanúšikov futbalu prevládne, treba sa poučiť aj z kontroverzií, ktoré výstavbu futbalových štadiónov sprevádzajú. TREND si posvietil na tie športoviská, ktoré nemanažovala vláda, ale Slovenský futbalový zväz (SFZ).

Lacnejší uchádzač vylúčený

Zväz v roku 2014 rozbiehal program obnovy 23 štadiónov najmä vo väčších mestách. Bola to pýcha šéfa SFZ Jána Kováčika, ktorý na výstavbu vybavil peniaze od štátu.

Treba sa však vrátiť do momentu, keď mal zväz v súťaži na výrobu a dodávku tribún iba dvoch uchádzačov a jedného z nich vylúčil. Najvyšší súd neskôr rozhodol, že tak urobil neprávom, bez relevantného dôvodu. Nové v prípade je to, že vylúčený uchádzač teraz od štátu žiada odškodné. Navyše bol o tretinu lacnejší, takže zväz platil zbytočne veľa.

Doplnené 15. 2. 2019: O výške svojej cenovej ponuky informoval médiá Ingsteel. Ponuka Ingsteel nebola nikdy otvorená a je stále zapečatená v rámci archivovaných podkladov k verejnému obstarávaniu. Podľa SFZ preto závery týkajúce sa ceny Ingsteelu nie je možné overiť. 

Neprehliadnite

Postupne si kluby aj zväz uvedomili, že rámcový kontrakt s jednou firmou je tenký ľad, a preto

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma

Diskusia (0 reakcií)