Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kam vložiť peniaze v roku 2019? Nikdy nebol lepší čas na zbohatnutie

Vlaňajšok nebol pre investorov najlepší. Väčšina podielových fondov i fondov druhého piliera prerábala, výkonnosti sa ocitli v záporných číslach. Mať zmiešané pocity je ľudské, trápiť sa alebo nebodaj chytať paniku a vyberať peniaze z fondov by však bolo nerozumné. Výkyvy na finančných trhoch sú bežné a roky záporných výnosov sú normálnou cenou za to, že bývajú i také, keď môže investor zarobiť nadštandardne. Druhý pilier je najlepším príkladom: dlhodobo nadpriemerne zarábajúce indexové fondy skončili za vlaňajšok v hlbokom mínuse. A aj napriek tomu vykazujú priemerne päťpercentnú výkonnosť ročne za celé obdobie existencie.

28.01.2019, 05:12 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Nech to znie akokoľvek paradoxne, práve teraz je dobrý čas na to, aby ľudia postupne investovali viac, lebo môžu nakupovať lacnejšie. Podmienkou je urobiť to rozumne, chápajúc, do čoho človek ide, a s dôsledným zvážením poplatkov. Lebo tie v konečnom dôsledku výrazne rozhodujú o tom, či a koľko človek pri investovaní svojich úspor zarobí.

Najlepší čas sporiť

Na to, aby Slováci zvyšovali svoje úspory a budovali svoj finančný majetok, majú tú najlepšiu príležitosť a bola by škoda ju nevyužiť. Zamestnanosť je historicky najvyššia, zvyšujú sa mzdy v hospodárstve. Schopnosť sporiť je najvyššia aj podľa bilancie príjmov a výdavkov v spotrebiteľskom barometri, ktorý robí Štatistický úrad SR.

Aj keď niektoré prieskumy ukazujú aj na extrémnejšie sumy, väčšinou sa zhodujú v tom, že gro ľudí dokáže ušetriť desatinu platu. Obvykle je to suma okolo 60 eur. Či už niekto spláca úver alebo nie, žije sa v dobrých časoch a vypustiť celý príjem do spotreby je mrhaním príležitosti.

Ako rastie finančný majetok Slovákov 1/4
(mld. eur)
Ako rastie finančný majetok Slovákov 1/4
1 Údaj k 3.kvartálu 2018
PRAMEŇ: NBS

Slovensko je krajina vyčnievajúca práve v tom, že má malý finančný majetok obyvateľstva. V roku 2016, za ktoré Eurostat naposledy zverejnil európske porovnanie, mali Podtatranci druhý najmenší finančný majetok v pomere k HDP v celej európskej dvadsaťosmičke. Menší ho mali len Rumuni. Dôležité je aj číslo ilustrujúce, ako veľmi sú slovenské domácnosti chudobné oproti Európe. Kým na Slovensku finančný majetok domácností tvoril v roku 2016 štyri pätiny HDP, priemer za 28 európskych krajín bol 222 percent HDP.

Neprehliadnite

Nemusí to nevyhnutne nič hovoriť o sporivosti či márnotratnosti národa. Jednoducho Slováci nežili dlho v čase, keď mali naozaj také príjmy, aby boli schopní šetriť a budovať si ho. V štruktúre finančného majetku prevládajú peniaze na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Financie