Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Volkswagen Slovakia škrtá výrobné zmeny, ľudí bude menej

Posledných šesť rokov prichádzali z automobilky Volkswagen Slovakia takmer výhradne len pozitívne správy. Firma na Slovensku za pol tucta rokov preinvestovala viac ako dve miliardy eur. Na jej linky prichádzali stále nové modely. Počet zamestnancov od krízového roku 2009 kontinuálne rástol a vlani presiahol hranicu 14-tisíc pracovníkov. Zdalo sa, že bratislavská automobilka je na nezastavenie.

23.01.2019, 05:15 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 36

Koncom minulého roku sa však začali objavovať prvé informácie, že ju čakajú neisté časy. Kombinácia udalostí vnútri fabriky v spojení s externými faktormi v nemeckom koncerne, ako aj na globálnom automobilovom trhu vytvorili kokteil, ktorý ovplyvní nielen Volkswagen Slovakia, ale aj celý automobilový priemysel na Slovensku, kde je nemecká firma dominantným hráčom.

Škrtanie zmien

Slovenský Volkswagen plánuje v tomto roku zoškrtať výrobné zmeny. Produkcia SUV vozidiel prejde od marca zo štvorzmennej prevádzky na tri zmeny, keď sa nebude vyrábať cez víkendy. Malé vozidlá z rodiny New Small Family sa namiesto dvoch zmien budú vyrábať v jednej.

Neprehliadnite

„Z dôvodu zmenených rámcových podmienok, ako je napríklad zvýšená technická kapacita liniek, sústredenie sa na efektivitu s cieľom zefektívniť chod firmy do roku 2025 o tridsať percent či ukončenie rozsiahlej fázy nábehov, príde vo Volkswagen Slovakia k úprave zmenových modelov v dvoch výrobných segmentoch. V oboch prípadoch k zníženiu o jednu zmenu.

V segmente SUV sa spoločnosť prinavráti k štandardnému trojzmennému modelu. Takzvaný kontinuálny štvorzmenný model bol zavedený v roku 2010 s predpokladom trvania jeden až jeden a pol roka,“ vysvetľuje hovorca Volkswagen Slovakia Michal Ambrovič.

Volkswagen podľa informácií TRENDU neplánuje prepúšťať. Pracovať bude s prirodzenou fluktuáciou, keď sa za ľudí, ktorí z firmy odídu, nebude hľadať náhrada. Rovnako sa neplánujú predlžovať zamestnancom zmluvy na dobu určitú a zníži sa aj počet agentúrnych pracovníkov.

„Volkswagen Slovakia bude pri úprave zmenového modelu postupovať s vedomím sociálnej zodpovednosti a napríklad plánuje nasadenie spolupracovníkov v sesterských závodoch koncernu v okolitých krajinách či návrat kolegov z Audi Hungaria späť do ich materskej spoločnosti,“ dopĺňa M. Ambrovič. Bratislavskému závodu vypomáhalo od novembra 2016 viac ako pol tisícky zamestnancov sesterskej fabriky Audi v maďarskom Győri.

Čo sa vlastne stalo?

Slovenský automobilový priemysel reprezentovaný bratislavskou fabrikou Volkswagen Slovakia dostal na prelome milénia silný

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 36

Rubrika Podnikanie

Tagy automobilový priemysel, Volkswagen, Volkswagen Slovakia