Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rekordne úsporná Škoda Scala: Kompakt, ako má byť

10.08.2019, 14:00 | Jozef Prosnan | © 2019 News and Media Holding

Zvieram v dlani kľúčik od Škody Scala 1,5 TSI s najvyššou úrovňou štandardnej výbavy Style a som zvedavý.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Enjoy

Nová akvizícia v portfóliu značky Škoda nesie typové označenie Scala. Má to byť plnohodnotný kompaktný hatchback ako náhrada za Škodu Rapid, ktorá sa tiesnila na pomedzí medzi triedou malých áut a nižšou strednou triedou. Autori Scalu postavili na platforme MQB A0, teda rovnakej, akú využívajú koncernoví „drobci“ – Seat Ibiza, VW Polo a Audi A1.

Takto zvolená architektúra základu má svoje výhody aj slabiny. Nevýhodou je, že Scala môže mať len (jednoduchšiu) vlečenú zadnú nápravu a ani verzia s pohonom štyroch kolies neprichádza do úvahy. Na druhej strane toto ekonomické riešenie nijako Scalu v rámci triedy kompaktov veľkostne nehendikepuje, čo dokumentujú aj nasledovné čísla. Novinka má v porovnaní s Rapidom o 47 mm predĺžený rázvor, dlhšiu ( + 58 mm) a širšiu (+87 mm) karosériu. Pritom aj výškou siluety Rapida o 12 mm prekonáva. Mimochodom, na tieto parametre nedosiahne ani VW Golf.

Som zvedavý, či uspokojí moje očakávania atmosféra v kokpite, lebo Rapid sa mi zdal trochu plebejský, či najvýkonnejšia pohonná jednotka v ponuke dostojí svojmu prívlastku a či vie byť aj úsporná. Na druhej strane očakávam, že Scala bude praktická, lebo Škoda vo svojej novodobej histórii vždy praktická bola.

Neprehliadnite

Krajšia ako na obrázku

Hneď na začiatku  musím povedať, že Škoda Scala sa mi páči. V najvyššej výbave posadená na slušivých osemnástkach a prikrytá príplatkovou panoramatickou sklenou strechou vyzerá fakt dobre. V reáli ešte lepšie ako na oficiálnych fotografiách. Skeptik by povedal – málo fotogenická. Ja tvrdím, že krajšia ako na obrázku. Isté výhrady však mám.

Scala tak trochu búra moje predstavy o proporciách kompaktného hatchbacku. Z profilu mi pripadá jej strecha dlhšia, ako býva v tejto triede zvykom. Keby nemala pomerne krátky zadný previs, nadobudol by som dojem, že sledujem kombi. LED hlavné svetlomety  trojuholníkového tvaru uľahčujú identifikáciu Scaly v záplave škodoviek na cestách. Ale len typická maska chladiča bráni, aby som si ju nepomýlil so Seatom.

Naruby parafrázujem text piesne Elánu a píšem: najkrajšia je vždy spredu a ešte krajšia zozadu. Fakt príťažlivá. A čo ten nápis Škoda na veku kufra namiesto znaku? Je mi akýsi povedomý. Spomeniem si v momente, keď ma predbieha Porsche (Panamera). Tomu sa povie inšpirácia.

Famózna fazóna

V interiéri ma zvyčajne ako prvé zaujmú predné sedadlá, ak stoja za pohľad. Tieto príplatkové majú šmrnc. Robustné športovo tvarované s výraznými bočnicami, pritom pohodlné. Hoci ich manažment obsahuje len základné nastavovacie prvky, ľahko si hľadám moju obľúbenú – čo najnižšiu pozíciu s dobrou oporou stehien a solídnym bočným vedením.

Škoda len, že sú celé v čiernom vrátane textilnej časti. Takto ani výseky z rovnakého materiálu na čiernych obkladoch dverí nevytvárajú očakávaný kontrast. Palubná doska už vyzerá podstatne sviežejšie. Nielen preto, že obsahuje popri novom centrálnom plávajúcom displeji aj plne digitálny prístrojový štít. Je štíhlejšia, ako som zo škodoviek zvyknutý. Pritom jej atraktívnu fazónu ešte zvýrazňuje efektne navrhnutý dekor. Tiež mäkčenými plastmi sa tu na rozdiel od Rapida nešetrilo.

Škoda Scala 1,5 TSI StyleZdroj: Škoda

Dotyková obrazovka patriaca k rádionavigačnému

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Enjoy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.