Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kristalina Georgievová: z dediny za šéfku MMF

07.08.2019, 09:19

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Prvého novembra Christine Lagardeová nahradí na pozícii šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Do štvrtého októbra sa musí určiť meno jej nástupcu na pozícii šéfa Medzinárodného menového fondu. Európskym ministrom financií sa po týždňoch rozporov v piatok podarilo dosiahnuť dohodu. C. Lagardeovú by mala nahradiť bulharská kandidátka Kristalina Georgievová.

Bitka o minimálnu mzdu pokračuje. V hre je aj automat

Tohtoročné rokovania sociálnych partnerov o zvýšení minimálnej mzdy opäť nepriniesli žiaden výsledok. O jej výške teda bude rozhodovať ministerstvo práce, ktoré už navrhlo sumu 580 eur. Smer chce ešte v tomto volebnom období predložiť aj návrh na zmenu zákona o minimálnej mzde. Ministerstvo už predložilo svoj návrh členom tripartity. Minimálnu mzdu na rok 2020 chcú zvýšiť z pôvodných 520 na 580 eur. Hospodárska a sociálna rada o ňom bude rokovať 19. augusta na plánovanom zasadnutí.

Zdroj: Gettyimages.com

Menové vojny sú späť. Čína oslabuje jüan

Minulý týždeň americký prezident eskaloval situáciu na svetových finančných trhoch svojím rozhodnutím zaviesť nové clá na čínske tovary. Čína sľúbila odvetu, ktorá prišla v pondelok. Centrálna banka uvoľnila kurz domácej meny na 11-ročné miminá a domáca vláda odporučila firmám zastaviť nákupy amerických poľnohospodárskych plodín. Na oslabenie čínskej meny okamžite reagovali regionálne akcie, ktoré poklesli najviac za posledných deväť mesiacov. Kurzy ostatných mien rozvíjajúpich sa krajín nasledovali jüan, keď napríklad juhokórejský won sa oslabil na trojročné minimá. Americký prezident sa dlhodobo sťažuje, že Čína umelo znehodnocuje kurz domácej meny, aby tým získala proexportnú výhodu. Znehodnotením kurzu jüanu bude čínska ekonomika čiastočne kompenzovať zvýšenie ciel na svoj export do USA, hoci tento krok zvyšuje riziká domácej finančnej stability.

Zdroj: TREND.sk

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.