Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na kolobežke po Bratislave. Nie je to lacná zábava

Trend presunu po mestách cez zdieľané bicykle funguje vo svete už celé roky. Od vlaňajška aj v tých slovenských. Trochu sme meškali s ďalšou formou prepravy.

11.08.2019, 05:04 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Zdieľané elektrické kolobežky zažili boom v Spojených štátoch už približne pred dvoma rokmi. Čakalo sa, kedy a ktorá známa značka v tomto segmente ako Bird alebo Lime príde aj na Slovensko. Nakoniec ich prekvapujúco predbehol slovenský startup Mint. Jedno júlové ráno našli obyvatelia Bratislavy na uliciach zaparkované kolobežky bez akejkoľvek predchádzajúcej reklamnej kampane. Zatiaľ ide o testovaciu prevádzku, ktorá môže vydláždiť cestu aj konkurenčným firmám.

Z večera do rána

Mint začal ako spomínané veľké mená Bird a Lime a touto guerilovou kampaňou na seba upozornil aj bez nejakých marketingových aktivít. Byť prvý sa niekedy vyplatí. A rovnaký je aj princíp používania tejto služby, ktorá funguje nie iba v San Franciscu, ale napríklad aj v Budapešti alebo v Prahe.

Prvým krokom je nainštalovanie mobilnej aplikácie pre Android alebo iOS a registrácia do služby. Druhým zas pridanie platobnej karty. Na hlavnej obrazovke je potom mapa mesta s vyznačenou polohou voľných kolobežiek aj s ukazovateľom úrovne nabitia ich batérie. V teréne potom už len stačí cez aplikáciu nasnímať QR kód na držadlách kolobežky a začať jazdiť. Po ukončení cesty je potrebné kolobežku zaparkovať. Nejestvujú žiadne dokovacie alebo iné stanice, kam ich treba dopraviť. Kolobežka sa dá odstaviť prakticky hocikde. Ale tak, aby neprekážala chodcom alebo autám.

Mint má zatiaľ dve muchy, ktoré môžu zákazníkov odradiť. A tretiu, ktorá zas môže odradiť tvorcov služby, firmu SoftGate, s.r.o.

Zdroj: Marián Biel

Tou prvou je, že Mint funguje len v širšom centre Bratislavy a v teréne má iba 50 kolobežiek. Ak sa používateľ dostane mimo tejto oblasti, elektrický pohon sa deaktivuje. Zároveň sa kolobežka dá odparkovať len v hraniciach tohto územia.

Neprehliadnite

Ako predstavitelia firmy pre TREND povedali, ide zatiaľ o testovaciu prevádzku. Počas nej si overia, ako služba funguje konkrétne v našich podmienkach, a podľa toho budú ďalej postupovať. Ich cieľom je mať v teréne 300 kolobežiek a tiež postupne rozširovať časti mesta, kde bude služba dostupná. Ale nebránia sa ani expanzii do ďalších slovenských miest, ktoré by prejavili záujem a zdieľané kolobežky by tam dávali zmysel.

Nie je to lacná zábava

Druhý háčik je v cene. Mint si účtuje štartovné

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)